16 filmów fabularnych i 10 dokumentalnych znalazło się w dwóch konkursach festiwalu „Sputnik nad Polską”. 15. edycja współfinansowanego przez #PISF festiwalu odbędzie się w kinach Luna i Iluzjon, a następnie online na platformie https://t.co/SiHe2kE0xV.https://t.co/jxEpblGlBA pic.twitter.com/q2rOwAlsNq
— Polski Instytut Sztuki Filmowej (@filmsfrompoland) November 18, 2021
"Sputnik nad Polską" – Dostojewski i Gagarin wśród bohaterów filmowego festiwalu
2021-11-19, 13:11 | aktualizacja 2021-11-19, 13:11
18 listopada w Warszawie wystartował 15. festiwal filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską". Seanse w dwóch stołecznych kinach będą się odbywać do końca przyszłego tygodnia, natomiast część wirtualna festiwalu potrwa do 9 grudnia.
Festiwal rozpoczął się od projekcji filmu "Ostatnia Słodka Bułgaria" w reżyserii Aleksieja Fiedorczenki, którego dzieła wielokrotnie gościły na "Sputniku". – To fantastyczna opowieść o jednym z moich ulubionych pisarzy rosyjskich Michaile Zoszczenko, znanym Polakom dzięki przedrukom jego książek, które pojawiły się w 1938 roku, a później w latach 50. i 70. – mówi dyrektorka festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska.
Posłuchaj
"Ostatnia słodka Bułgaria" to jeden z 16 filmów fabularnych biorących udział w konkursowej części tegorocznego festiwalu. Innym zasługującym na uwagę obrazem jest "Poza sezonem" – dramat opowiadający o dwojgu młodych ludzi, którzy postanawiają przeciwstawić się szkole, rodzicom i całemu systemowi. Scenariusz oparty jest na wydarzeniach, które miały miejsce w rosyjskiej wsi Strugi Krasnyje jesienią 2016 roku. – Tę dosyć smutną historię można potraktować jako ostrzeżenie i oskarżenie świata dorosłych, którzy w pogoni za pracą tracą kontakt ze swoimi dziećmi – stwierdziła rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.
Ogółem w trakcie 15. edycji "Sputnika" zostanie pokazanych 96 filmów podzielonych na 14 kategorii. W "Kalejdoskopie nowego kina rosyjskiego" znajdą się filmy niebiorące udziału w konkursie, ale bardzo dobrze przyjęte przez krytyków i widzów na całym świecie. Natomiast w sekcji "Białe noce" będzie można obejrzeć m.in. "Braci Karamazow" i "Idiotę" – to hołd złożony przez organizatorów Fiodorowi Dostojewskiemu, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku. Z kolei widniejąca na festiwalowym plakacie głowa kosmonauty upamiętnia 60 lat od pionierskiego lotu w kosmos Jurija Gagarina.
W programie festiwalu znalazł się pochodzący sprzed czterech lat film "Salut 7" Klima Szypienko. – To jest reżyser, który w tym roku jako pierwszy w historii kinematografii światowej nakręcił film fabularny w kosmosie. Mam nadzieję, że zaprezentujemy go państwu za rok, bo prace postprodukcyjne już trwają – zapowiedziała Małgorzata Szlagowska-Skulska.
Po zakończeniu "stacjonarnej" części w warszawskich kinach "Luna" oraz "Iluzjon" festiwal przeniesie się do przestrzeni wirtualnej. Od 1 do 9 grudnia na stronie mojeekino.pl zostanie pokazanych około 40 filmów wybranych ze wszystkich sekcji tegorocznego "Sputnika nad Polską".
***
Tytuł audycji: Fajny film
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Małgorzata Szlagowska-Skulska (dyrektorka festiwalu "Sputnik nad Polską")
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 11.16
kc