"Sputnik nad Polską" – Dostojewski i Gagarin wśród bohaterów filmowego festiwalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sputnik nad Polską" – Dostojewski i Gagarin wśród bohaterów filmowego festiwalu
W programie tegorocznego "Sputnika nad Polską" nie zabraknie wątków kosmicznychFoto: Shutterstock / Pavel Gabzdyl

18 listopada w Warszawie wystartował 15. festiwal filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską". Seanse w dwóch stołecznych kinach będą się odbywać do końca przyszłego tygodnia, natomiast część wirtualna festiwalu potrwa do 9 grudnia.

Festiwal rozpoczął się od projekcji filmu "Ostatnia Słodka Bułgaria" w reżyserii Aleksieja Fiedorczenki, którego dzieła wielokrotnie gościły na "Sputniku". – To fantastyczna opowieść o jednym z moich ulubionych pisarzy rosyjskich Michaile Zoszczenko, znanym Polakom dzięki przedrukom jego książek, które pojawiły się w 1938 roku, a później w latach 50. i 70. – mówi dyrektorka festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska.


Posłuchaj

3:39
Rozmowa z Małgorzatą Szlagowską-Skulską, dyrektorką festiwalu "Sputnik nad Polską" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Ostatnia słodka Bułgaria" to jeden z 16 filmów fabularnych biorących udział w konkursowej części tegorocznego festiwalu. Innym zasługującym na uwagę obrazem jest "Poza sezonem" – dramat opowiadający o dwojgu młodych ludzi, którzy postanawiają przeciwstawić się szkole, rodzicom i całemu systemowi. Scenariusz oparty jest na wydarzeniach, które miały miejsce w rosyjskiej wsi Strugi Krasnyje jesienią 2016 roku. – Tę dosyć smutną historię można potraktować jako ostrzeżenie i oskarżenie świata dorosłych, którzy w pogoni za pracą tracą kontakt ze swoimi dziećmi – stwierdziła rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.

Ogółem w trakcie 15. edycji "Sputnika" zostanie pokazanych 96 filmów podzielonych na 14 kategorii. W "Kalejdoskopie nowego kina rosyjskiego" znajdą się filmy niebiorące udziału w konkursie, ale bardzo dobrze przyjęte przez krytyków i widzów na całym świecie. Natomiast w sekcji "Białe noce" będzie można obejrzeć m.in. "Braci Karamazow" i "Idiotę" – to hołd złożony przez organizatorów Fiodorowi Dostojewskiemu, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku. Z kolei widniejąca na festiwalowym plakacie głowa kosmonauty upamiętnia 60 lat od pionierskiego lotu w kosmos Jurija Gagarina.

W programie festiwalu znalazł się pochodzący sprzed czterech lat film "Salut 7" Klima Szypienko. – To jest reżyser, który w tym roku jako pierwszy w historii kinematografii światowej nakręcił film fabularny w kosmosie. Mam nadzieję, że zaprezentujemy go państwu za rok, bo prace postprodukcyjne już trwają – zapowiedziała Małgorzata Szlagowska-Skulska.

Po zakończeniu "stacjonarnej" części w warszawskich kinach "Luna" oraz "Iluzjon" festiwal przeniesie się do przestrzeni wirtualnej. Od 1 do 9 grudnia na stronie mojeekino.pl zostanie pokazanych około 40 filmów wybranych ze wszystkich sekcji tegorocznego "Sputnika nad Polską".

***

Tytuł audycji: Fajny film
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Małgorzata Szlagowska-Skulska (dyrektorka festiwalu "Sputnik nad Polską")
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 11.16

kc

Polecane