Pies najlepszym przyjacielem seniora

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pies najlepszym przyjacielem seniora
Pies i senior to może być układ idealnyFoto: Glow Images/East News

Połowa seniorów w Polsce nie rusza się z domu, spędzając czas między łóżkiem, kuchnią, łazienką a telewizorem. Zmienić to mają zwierzęta, a dokładniej – psy. Mokry nos, merdający ogon, gotowość na spacer to zachęta do aktywności, która jest na wagę złota, zwłaszcza dla osób samotnych i seniorów. A psina jest najwierniejszym towarzyszem ich życia.

Dla tych osób, którzy nie mogą już mieć psa, każdy kontakt z czworonogiem działa terapeutycznie. Te zwierzęta mają w sobie ogromne pokłady pozytywnej energii. Stąd pomysł na akcję "Dogoterapia dla seniora", w związku z którą, w ramach rządowej strategii na rzecz aktywizacji osób starszych, w domach dziennej lub stałej opieki coraz częściej pojawiać się będą zwierzęta.


muzeum zabawek forum 1200.jpg
Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Posłuchaj

4:09
Dogoterapia dla seniora (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Badania naukowe udowodniły, że dotykanie swojego domowego przyjaciela, głaskanie go obniża ciśnienie krwi, polepsza saturację krwi. Działa również uspokajająco poprzez układy sensoryczne – tłumaczy Hanna Wojciechowska, prezes Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego. – Szczególnie osoby samotne, nie tylko osoby starsze, ale przede wszystkim, cierpią na niedobór kontaktów społecznych. A tu są rozmowy, są opowieści "a mój pies...", niekiedy znajomości, niekiedy przyjaźnie. Czyli i fizycznie, i psychicznie jest to nasz dobroczyńca, włochaty dobroczyńca – dodaje.

– Odpowiednio dobrany pies może być dużą pomocą dla starszych osób – potwierdza Magdalena Laga, trener psów, behawiorysta. – Dobrym pomysłem w przypadku starszych osób jest adopcja starszego psa, dlatego, że takie nie wymagają już wiele, a z osobą starszą będzie czuł się fajnie. Myślę, że dla osoby starszej też będzie to miłe towarzystwo, a jednocześnie jedna i druga strona będzie spełniona – radzi.

– Nawet samo wyjście przed blok, na ławkę, posiedzenie z tym psem też dużo daje: bo jednak przebywają na świeżym powietrzu, zawsze też mogą się spotkać z drugą osobą... Daje to pewną bramkę do tego, żeby coś zrobić – wskazuje behawiorystka.

– Jeżeli ktoś się do nas uśmiecha, a pies uśmiecha się całym sobą, naturalnym odruchem jest to, że też się uśmiechniemy. A jeżeli się uśmiechamy, to już jest dobry początek dnia – zachęca Hanna Wojciechowska.


Ważne wsparcie seniorów – fenomen dogoterapii i felinoterapii/YouTube Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 7.13

pr


Polecane