"Bo we mnie jest seks". Maria Dębska gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bo we mnie jest seks". Maria Dębska gościem Trójki
Maria Dębska w filmie "Bo we mnie jest seks"Foto: mat prasowe fot. Bartek Mrozowski

Barwny ptak siermiężnej rzeczywistości PRL, wamp, polski symbol seksu. Film o Kalinie Jędrusik można już oglądać w kinach. Gościem Ryszarda Jaźwińskiego była Maria Dębska, odtwórczyni głównej roli w filmie Katarzyny Klimkiewicz "Bo we mnie jest seks". Co dała jej praca nad filmem? Jak wspomina czas przygotowań? Które z cech Kaliny Jędrusik chciałaby w sobie zostawić i pielęgnować? 

Kalina Jędrusik uchodziła za jedną z ikon popkultury PRL. Film "Bo we mnie jest seks" nie jest biografią artystki, ale rodzajem musicalu, w którym przewija się cała plejada polskich gwiazd oraz warszawskiej bohemy lat sześćdziesiątych. 

– Wiele zostanie we mnie po przygodzie z Kaliną Jędrusik. Chociażby ta muzyczna podróż. Nie spodziewałam się, że wydam płytę lub że pojadę w trasę. To dla mnie prezent. Jestem trochę innym człowiekiem niż trzy lata temu, gdy przystępowałam do pracy nad filmem. Jestem jeszcze w wieku, w którym z roku na rok zmienia się sporo. Film i postać Kaliny zostawiły we mnie bardzo dużo odwagi. Wyleczyłam się z zastanawiania, co powiedzą ludzie, branża czy odbiorcy. Tyle było oczekiwań przed tą rolą i tyle rozmów na ten temat, że w pewnym momencie postanowiłam odpuścić – opowiadała Maria Dębska, odtwórczyni roli Kaliny Jędrusik. 

Posłuchaj

48:05
Maria Dębska o roli Kaliny Jędrusik w filmie "Bo we mnie jest seks" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ikoniczna postać

W polskim show-biznesie wciąż jest wiele osób, które Kalinę Jędrusik znały osobiście. – Wiele z nich bardzo mi pomagało. W pewnym momencie, przed wejściem na plan, bardzo się jednak uwolniłam. Od oczekiwań i tego, że ktoś wyobraża sobie jej postać w dany sposób. Myślę, że jeśli trzydzieści lat po mojej śmierci ktoś będzie mówił o tym, jaka byłam, zawsze będzie to opinia subiektywna – zaznaczyła aktorka.

 Cudowne jest to, że mogłam nazbierać sobie tych wszystkich emocji i wzruszeń od ludzi. W pewnym momencie poczułam, że bardzo chcę opowiedzieć tę historię po swojemu. Chciałam się rozluźnić. Kalina była przecież przeciwieństwem napinania się. Wolność dała mi niezwykle dużo przyjemności i pozwoliła wejść do świata, o którym opowiadamy w filmie. Tak też się stało – dodała. 

BO WE MNIE JEST SEKS - oficjalny zwiastun (official trailer) / NEXTFILMPL

Ikona PRL

Film pozwala nam poznać Kalinę Jędrusik u szczytu jej kariery. W latach sześćdziesiątych współtworzyła Kabaret Starszych Panów. Nie chciała wpisywać się w ówczesny model kobiety. Żyła na własnych zasadach, a to nie podobało się społeczeństwu i władzy. 

"

Muzyczna podróż z Kaliną Jędrusik

– Wielką przyjemnością było dla mnie spotkanie z Krzysztofem Zalewskim w piosence "Nie będzie romansu". To było bardzo ciekawe doświadczenie. Na poważnie zaczęłam śpiewać, przygotowując się do filmu. Robiłam to głosem Kaliny. Kiedy jednak weszliśmy do studia, musiałam znaleźć swój własny głos. Sprawiło mi to ogromnie wielką przyjemność – opowiedziała. 

 "Nie będzie romansu" 

– Pomysłodawczynią tej piosenki jest reżyserka filmu Kasia Klimkiewicz. Zaprosiła nas kiedyś do siebie i powiedziała: "Może nagralibyście razem piosenkę?". Na początku nagraliśmy demo i schowali je do szuflady. Potem pokazaliśmy dystrybutorom i producentom. Bardzo się spodobała – przyznała odtwórczyni głównej roli.

Krzysztof Zalewski & Maria Dębska - Nie będzie romansu (Official Video) / KayaxTV

Kreacja Marii Dębskiej została nagrodzona na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film "Bo we mnie jest seks" na ekranach kin zagościł 19 listopada. 

Ponadto w audycji:

  • 28. Międzynarodowy Festiwal Etiuda & Anima w Krakowie (do 21.11). Wydarzenia weekendu, rozmowa z Bogusławem Zmudzińskim, dyrektorem artystycznym festiwalu;
  • 15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w Warszawie (do 24.11, online do 29.11). Rozmowa z Jakubem Królikowskim, dyrektorem festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • 15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". Rozmowa z Małgorzatą Szlagowską-Skulską, dyrektorką festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Maria Dębska (aktorka), Bogusław Zmudziński (28. Międzynarodowy Festiwal Etiuda & Anima), Jakub Królikowski (15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków), Małgorzata Szlagowska-Skulska (15. Festiwal Filmów Rosyjskich)
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 16.08

zch

Polecane