"Trudno przewidzieć, jakie Białorusini mają plany". Rzecznik SG o sytuacji przy granicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trudno przewidzieć, jakie Białorusini mają plany". Rzecznik SG o sytuacji przy granicy
Funkcjonariusze Straży Granicznej dbają o bezpieczeństwo PolskiFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

– Myślę, że będą kolejne siłowe próby przekroczenia granicy. Z naszych informacji wynika, że choć koczowisk już nie ma w pobliżu linii granicy, to w miejscach, których nie widzimy, w lesie, mogą znajdować się duże grupy cudzoziemców, które będą próbowały granicę przekraczać – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik prasowy Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska.

Gość audycji opowiedziała o tym, jak wyglądały działania służb przy polsko-białoruskiej granicy w ostatnim czasie.  Minionej dobry, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, było kilka prób siłowego przekroczenia granicy  mówiła podporucznik Anna Michalska.  Największa próba miała miejsce na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych. Grupa ok. 500 osób próbowała wedrzeć się do Polski: 200 osobom udało się przejść na kilka-kilkadziesiąt metrów do Polski, te osoby zostały zaraz zatrzymane  relacjonowała.

Dodała także, że "w czasie tych działań białoruskie służby cały czas pomagały tym nielegalnym imigrantom".  W momencie, kiedy te osoby forsowały granicę, niszczyły zabezpieczenia, rzucały kamieniami, to funkcjonariusze strony białoruskiej oślepiali nas laserami. Mało tego, potem kiedy trwała naprawa concertiny, to funkcjonariusze służb rzucali w nas kamieniami  poinformowała.

Rzecznik prasowy Straży Granicznej powiedziała także, że siłowe forsowania granicy zaczynają się najczęściej po zmroku, w godzinach wieczornych i nocnych.

Nie ustaje szturm na polską granicę

Podporucznik Anna Michalska została także zapytana o migrantów, którzy przebywali w Bruzgach.  To koczowisko w tej chwili jest puste  przekazała.  Te osoby zostały zabrane do centrum transportowo-logistycznego, które Białorusini mają niedaleko. Oczywiście nie wiemy, czy te osoby będą miały możliwość powrotu do krajów swojego pochodzenia czy wrócą na granicę. Trudno przewidzieć, jakie Białorusini mają plany  oceniła rzecznik.

Posłuchaj

8:58
Podporucznik Anna Michalska o aktualnej sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Powiedziała także, że spodziewa się kolejnych szturmów na polsko-białoruską granicę.  Myślę, że tej nocy będą kolejne siłowe próby przekroczenia granicy. Z naszych informacji wynika, że choć tych koczowisk już nie ma w pobliżu linii granicy, to w miejscach, których nie widzimy, w lesie, mogą znajdować się duże grupy cudzoziemców, które będą próbowały tę granicę przekraczać. Więc szykujemy się niestety na kolejną niespokojną noc  powiedziała.

Czytaj także: 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak

Gość: podporucznik Anna Michalska (rzecznik prasowy Straży Granicznej)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 18.11

ng

Polecane