Freddie Mercury w SERWISIE SPECJALNYM Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Freddie Mercury w SERWISIE SPECJALNYM Polskiego Radia
.Foto: Grzegorz Lipiński/Forum

Jego struny głosowe wibrowały z zawrotną częstotliwością, mieszkanie dzielił z tabunem kotów, a jeden z największych przebojów napisał, leżąc w wannie – m.in. takie ciekawostki o Freddiem Mercurym można poznać w specjalnym serwisie dostępnym na portalu polskieradio.pl. 24 listopada minęło 30 lat od śmierci charyzmatycznego lidera grupy Queen.

Freddie Mercury to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii muzyki rockowej. Żył 45 lat, z czego blisko połowę spędził jako wokalista formacji Queen. Był nie tylko wybitnym wokalistą i charyzmatycznym showmanem hipnotyzującym tłumy na koncertach, ale również twórcą dużej części repertuaru zespołu – to jemu zawdzięczamy takie przeboje, jak "Bohemian Rhapsody" czy "We Are the Champions".

Z Zanzibaru do Londynu


30. rocznica śmierci Freddiego Mercury'ego – serwis specjalny Polskiego Radia
Mercury_1200x660_1.jpg
30. rocznica śmierci Freddiego Mercury'ego – serwis specjalny Polskiego Radia

Urodził się 5 września 1946 roku na Zanzibarze, w rodzinie indyjskich imigrantów wyznających zaratusztrianizm, jako Farrokh Bulsara. Gdy skończył 12 lat, założył w Indiach swój pierwszy zespół The Hectics, a w wieku 23 lat dołączył do tworzonej w Londynie grupy Smile, która później przerodziła się w Queen. Freddie wymyślił nazwę i logo zespołu, a potem w znacznym stopniu przyczynił się do jego ogromnego sukcesu.

Był obdarzony czterooktawowym głosem, którym czarował nie tylko w rockowych utworach – w swej solowej karierze świetnie odnajdywał się w popie, a w 1988 roku zadziwił świat albumem "Barcelona" nagranym w duecie z sopranistką operową Montserrat Caballé. Żył na pełnych obrotach, a organizowane przez niego imprezy na kilkaset osób owiane są legendami.

Muzyczny testament

Pod koniec lat 80. Mercury przestał pokazywać się publicznie, a w mediach coraz częściej pojawiały się pogłoski o jego złym stanie zdrowia. Sam wokalista nie odnosił się do nich, aż do przedednia zgonu, kiedy ogłosił, że jest chory na AIDS. Pozostawił po sobie muzyczny testament w postaci albumów Queen "Innuendo" i – wydanego kilka lat po śmierci lidera – "Made in Heaven".

Muzyczne i prywatne życie Freddiego pełne było fascynujących faktów, o których opowiada specjalny serwis freddiemercury.polskieradio.pl, uruchomiony w 30. rocznicę śmierci artysty. Z lektury można się też dowiedzieć, kim był tajemniczy pan Larry Lurex i gdzie na niebie szukać asteroidy nazwanej imieniem i nazwiskiem Mercury'ego. Ozdobą serwisu są zdjęcia z różnych etapów kariery wokalisty oraz teledyski do jego utworów – tych solowych i tych nagranych wraz z zespołem.

Freddie w Trójce i na Instagramie

24 listopada Freddie Mercury był głównym bohaterem dnia na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Co godzinę nadawana była piosenka z jego repertuaru (solo lub z grupą Queen), a zmarłego kolegę z zespołu wspominał perkusista Roger Taylor w wywiadzie udzielonym Michałowi Kirmuciowi. Artyście w całości poświęcona została także południowa "Nasza tonacja", tego dnia nazwana "Królewską tonacją". Po godz. 19.00 twórczość Mercury'ego i Queen wybrzmiała również w audycji Piotra Barona "W tonacji Trójki".

Fani Freddiego mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat wokalisty, biorąc udział w quizie na instagramowym profilu Polskiego Radia. Niektóre pytania były naprawdę trudne, ale wszystkie odpowiedzi znaleźć można w serwisie specjalnym poświęconym artyście. 

"


kc

Polecane