Życie bez papierosów jest lepsze!
2021-11-18, 07:11 | aktualizacja 2021-11-18, 19:11
Dzisiaj Światowy Dzień Rzucania Palenia. Warto o nim pamiętać, bo nikotynowy nałóg w dalszym ciągu jest w Polsce problemem społecznym: przyznaje się do niego aż co piąty mieszkaniec naszego kraju. Co więcej, WHO wskazuje Polskę jako państwo z największym odsetkiem osób nieletnich, które kiedykolwiek paliły elektroniczne papierosy – ponad 62 proc.
Czy łatwo jest rzucić palenie? Dlaczego warto to zrobić, czy można liczyć na profesjonalne wsparcie i – jak np. podczas walki z otyłością – korzystać z porad trenerów osobistych? No i co z tzw. liquidami, które są bardzo popularne wśród młodych ludzi, a przecież równie szkodliwe?
Posłuchaj
– Razem z mężem rzucałam palenie po 30 latach palenia. Nie wystarczyła chwila, nie było to łatwe: powoduje dużą nerwowość, wiele stresu – opowiada pani Kamila, która dziś jest już wolna od nałogu. – Ale można! – zapewnia z przekonaniem.
Niezwykle popularny sposób, aby rzucić palenie „od nowego roku”, „od świąt” lub „od urodzin” jest jednym z najgorszych: – Tego typu postanowienia są najczęściej bagatelizowane po dwóch-trzech dniach i ludzie wracają do palenia – mówi psychoterapeuta ds. uzależnień Henryk Januchowski.
Tymczasem, wbrew trendom na Zachodzie, palaczy przybywa: pali 21 proc. Polaków, z przewagą mężczyzn, a największymi amatorami tytoniu są 40-latkowie. Jednak najbardziej niepokojąca jest duża popularność tzw. e-papierosów wśród młodzieży: – Jest to zauważalna tendencja: nawet do 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 18 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. próbowało ich przynajmniej raz w życiu – wylicza Ewa Cybułka z gnieźnieńskiego Sanepidu. – To moda, gdyż e-papierosy uważane są za mniej szkodliwe, więc bardziej atrakcyjne – wyjaśnia.
Tymczasem e-papierosy są również szkodliwe dla organizmu: – Praktycznie połowa schorzeń chirurgicznych, kardiologicznych to schorzenia bezpośrednio wynikające z nadużywania używek, w tym nikotyny – mówi dr Mateusz Hen ze szpitala powiatowego w Gnieźnie. – Pomijając zmiany w drogach oddechowych, czyli raka płuc, nasila zmiany miażdżycowe, co bardzo widać u pacjentów. Najczęściej jeszcze w powiązaniu z chorobami przewlekłymi, jak np. cukrzycą, bardzo szybko to powoduje zaburzenia krążenia obwodowego i prowadzi do amputacji kończyn – wyjaśnia.
E-papierosy są mniej szkodliwe? Lekarz zdradza prawdę/YouTube Lekarze
Dla osób chcących rzucić palenie uruchomiono specjalny telefon 801 108 108 lub 22 211 8015.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 18.11.2021
Godzina emisji: 7.09
pr