"Niemcy potrzebują uchodźców, ale chcą ich wybierać". Grzegorz Schetyna o kryzysie migracyjnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Łukaszenka to dyktator. To jest bardzo trudna decyzja, którą podejmują politycy europejscy, rozmawiając z nim – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna, komentując telefoniczny kontakt kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką.

Kanclerz Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicy Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. Uzgodnili, że będą kontynuować współpracę w tych kwestiach – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu federalnego.

Posłuchaj

13:42
Grzegorz Schetyna: Angela Merkel nam nie ufa (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 To świadczy o tym, że polska polityka zagraniczna nie jest traktowana poważnie  ocenił Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że Łukaszenka to dyktator, który łamie demokrację i praworządność i "to jest bardzo trudna decyzja, którą podejmują politycy europejscy, rozmawiając z nim".

Jego zdaniem kanclerz Niemiec nam nie ufa, a rozmowa Merkel z Łukaszenką "powinna się odbyć na poziomie ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec"

granica 1200 (2).jpg
Unijne sankcje wobec Białorusi. Nowy pakiet będzie gotowy w najbliższych dniach

Gość Trójki wskazał, że kilka tysięcy migrantów zdołało już się przedostać przez Polskę do Niemiec.  Tak rozumiem troskę Angeli Merkel, która dzwoni i rozmawia o tym, w jaki sposób zatrzymać nielegalną migrację przez granicę polsko-białoruską, bo po prostu boi się, że ten strumień będzie się powiększał  dodał. 

Polityk stwierdził, że Niemcy potrzebują uchodźców, ale chcą ich wybierać, "a nie być skazani na to, co widzimy teraz".

Schetyna podkreślił, że polski rząd musi zabezpieczyć wschodnią granicę i powinien to robić w porozumieniu z Komisją Europejską, Frontexem i ze wszystkimi instytucjami europejskimi.

 To nie może być polska sprawa, to musi być sprawa europejska. Trzeba ją podnieść na poziom decyzji najważniejszych polityków w Europie, a my zamykamy tę kwestię  ocenił.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Grzegorz Schetyna (poseł PO)
Data emisji: 16.11.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Polecane