Tomasz Szczepanik i braterska siła muzyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tomasz Szczepanik i braterska siła muzyki
Tomasz Szczepanik Foto: PAP/Marcin Gadomski

Gościem Kasi Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego był tym razem Tomasz Szczepanik: muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów i lider zespołu Pectus. Opowiadał m.in. o pracy z rodziną: o tym, co ułatwia tworzenie zespołu z braćmi, a co utrudnia taką muzyczną drogę. Nie zabrakło też miejsca na posłuchanie nowego singla grupy oraz rozmowę o pasjach, wśród których szczególne miejsce zajmuje piłka nożna.

Zespół Pectus powstał w 2005 roku w Rzeszowie. Nazwa pochodzi z łaciny, a członkowie wybrali ją, gdyż kojarzy im się z "siłą woli, hartem ducha i uporem w dążeniu do celu". Od października 2011 roku grupę tworzą bracia Szczepanikowie: Tomasz (kompozytor/autor tekstów/wokal/lider zespołu), Marek (perkusja/śpiew), Mateusz (bas/śpiew) oraz Maciej (gitara/śpiew). Do dzisiaj zespół wydał siedem albumów, z czego dwa uzyskały status złotej płyty.


robert chojnacki forum-1200.jpg
"Jeszcze nie zardzewiałem". Urodziny Roberta Chojnackiego

Posłuchaj

49:30
Tomasz Szczepanik cz. 1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wychowaliśmy się w jednym domu. I, co często podkreślamy na koncertach, w skromnym domu. Biedy nie było, ale warunki były surowe: nie było bieżącej wody, wychodek na zewnątrz, nosiliśmy buty po sobie. Do ósmej klasy mieszkałem z braćmi w jednym pokoju: cztery wersalki i na święta choinka pośrodku – wspomina gość programu. – To, co przeżyliśmy w dzieciństwie, scaliło nas na całe życie. Dało nam siłę, żeby stworzyć unikatowy zespół: stoimy na scenie, gramy, śpiewamy i cieszymy się tym – wskazuje.

– To nie jest też takie łatwe: o te relacje trzeba dbać w każdym momencie, każdego dnia je budować – zastrzega. – Wiadomo, właściwie wszystko o sobie wiemy, bardzo się szanujemy i, co najważniejsze, lubimy ze sobą spędzać czas. Każdy z nas ma swój temperament, ale i przestrzenie, w które staramy się nie wchodzić – wyjaśnia.


Posłuchaj

49:09
Tomasz Szczepanik cz. 2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość)
+
Dodaj do playlisty
+

Bardzo ważnym elementem w życiu Tomasza Szczepanika jest sport, a w szczególności piłka nożna. – U nas ta piłka zawsze była w domu. Nasz tata wiele lat był kapitanem lokalnej drużyny i grał ze swoim bratem, moim chrzestnym ojcem. Bardzo dobrze radzili sobie w lidze – opowiada muzyk. – I te geny sportowe przeszły na trzecie pokolenie: mój syn, Staś, też kocha piłkę. Bardzo dużo trenuje i mam nadzieję, że będzie fajnym sportowcem – dodaje.

Jak się okazuje, młody człowiek ma także talent muzyczny: – Pięknie śpiewa, bardzo dobrze słyszy. Natomiast wychodzę z założenia, że nie można do niczego namawiać i muzyka powinna wypływać z serca. On sam w pewnym momencie zdecyduje, czy będzie w naszej branży – wyjaśnia Trójkowy gość. – Natomiast teraz wszystko wskazuje, że będzie piłkarzem...

Pectus "Bella Ciao" lyrics video/YouTube Pectus


***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Kasia Ciepielewska, Łukasz Sobolewski
Data emisji: 14.10.2021
Godziny emisji: 11.07, 12.07

pr


Polecane