Muzyczny hołd dla Agnieszki Osieckiej. Spektakl "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Scenariusz spektaklu muzycznego "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" został oparty na wierszach, fragmentach prozy, tekstach, także tych niepublikowanych oraz piosenkach poetki. W przestawieniu wyreżyserowanym przez Romana Dziewońskiego, wystąpili m.in. Ewa Błaszczyk, Kamila Klimczak, Artur Żmijewski i Piotr Fronczewski. Oprawę muzyczną przygotował Bogdan Hołownia.

Spektakl, do którego wysłuchania i obejrzenia zaprosiliśmy w niedzielę 14 listopada o godz. 20.05 na antenie Trójki, Facebooku, stronie internetowej oraz kanale YouTube Polskiego Radia, jest zwieńczeniem Trójkowej akcji "Mamy kota na punkcie… Osieckiej" mającym uczcić 85. urodziny poetki, której teksty od dziesięcioleci nucimy wszyscy. 

To wyjątkowe wydanie "Sceny teatralnej Trójki" było okazją, aby usłyszeć wspomnienia o Agnieszce Osieckiej, a także posłuchać jej samej. Scenariusz spektaklu muzycznego został oparty na wierszach, fragmentach prozy, tekstach piosenek, także tych niepublikowanych oraz piosenkach poetki.

Roman Dziewoński to autor Trójkowej audycji "Do trzech razy nuta" i znawca piosenki kabaretowej, a prywatnie syn twórcy kabaretu "Dudek" Edwarda Dziewońskiego oraz wnuk aktora i reżysera Janusza Dziewońskiego. Przy okazji właśnie trwających prób do spektaklu "Mamy kota na punkcie… Osieckiej" zdradził nam, że pierwotnie jego tytuł brzmiał trochę inaczej. 


Agnieszka Osiecka podczas pracy w domu, maj 1977 roku, fot. PAP/Witold Rozmysłowicz Agnieszka Osiecka podczas pracy w domu, maj 1977 roku, fot. PAP/Witold Rozmysłowicz
1200x627_zycia-rysy_01.1.jpg

– Spektakl początkowo miał nazywać się "My mamy kota… na punkcie Osieckiej". Obiecałem to Agnieszce Osieckiej wiele lat temu. Chodzi o słowa, o wiersze, o fragmenty tekstów, które nam zostawiła. Te teksty czasami gdzieś nam umykają, tak jak umykają w piosence, bo niesie je melodia. W tym spektaklu chodzi o nutę samotności, z którą każdy z nas musi się zmierzyć i która jest dla mnie niezwykle ważna. Doznała tego także Agnieszka Osiecka w ramach swojej twórczości i swojego życia – wyjaśnił reżyser w niedawnej audycji "Trójka przed południem"

Ostatnie przygotowania do spektaklu "Mamy kota na punkcie… Osieckiej". ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

– Wszyscy mamy kota na punkcie Osieckiej, bo to fantastyczna literatura. Pisze o rzeczach prostych w sposób niezwykle prosty i pisze o takich rzeczach, które nas dotykają zawsze: miłości, przemijaniu – zwracał uwagę w piątkowej audycji Artur Żmijewski, który wystąpi w tym spektaklu

– Piosenki w tym spektaklu są na drugim planie: będą zaledwie cztery. Natomiast całość skomponowałem z wierszy i tekstów napisanych przez Agnieszkę Osiecką. Niektóre otrzymałem od niej przed wielu laty, inne ukazały się w różnego rodzaju wydawnictwach – mówił Roman Dziewoński. – Przy pomocy wspaniałych kolegów mogę swój scenariusz zrealizować w takim spotkaniu, od słowa zaczynając, na interpretacji kończąc, które być może słuchaczom przyniesie jakieś małe olśnienie, zdziwienie, zaskoczenie... Bo tego zawsze szukamy w teatrze – dodał. 

Zycia rysy Marcin Januszkiewicz Roman Dziewoński 1200.JPG
"Życia rysy – Agnieszka Osiecka". Wieczór wspomnień poetki [ZOBACZ WIDEO]

Niedzielny spektakl to kolejny z elementów, które Trójka przygotowała dla swoich słuchaczy, w ramach świętowania 85. urodzin patronki Trójkowego studia. Poprzedziła go retransmisja koncertu "Kobiety mojego życia" zarejestrowanego 8 września 1993 roku. Piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką wykonała śmietanka polskich artystów, a w rolę prowadzącej wcieliła się sama poetka!

9 października 2021 roku zaprosiliśmy na dwa wyjątkowe wydarzenia pełną wspomnień audycję "Życia rysy – Agnieszka Osiecka" i koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze" wypełniony nowymi aranżacjami piosenek, do których teksty napisała poetka.

TCN Osiecka 1200.JPG
To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach [ZOBACZ WIDEO]

***

Spektakl odbył się w niedzielę, 14 listopada, o godz. 20.05, w ramach audycji "Scena teatralna Trójki". Jego transmisję wideo można było śledzić Facebooku, stronie internetowej Trójki oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

Mamy kota na punkcie... Osieckiej Mamy kota na punkcie... Osieckiej

Polecane