"Niewystarczające, wymagają wzmocnienia". Politycy zgodnie o sankcjach nakładanych na Białoruś

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Niewystarczające, wymagają wzmocnienia". Politycy zgodnie o sankcjach nakładanych na Białoruś
"Śniadanie w Trójce"Foto: PR24

– Jesteśmy zainteresowani wzmocnieniem sankcji, bo są one niewystarczające w opinii naszej, ale także krajów sąsiednich. Natomiast chcę zwrócić uwagę, że to jest duży postęp w oficjalnych komunikatach – powiedział w audycji "Śniadanie w Trójce" na antenie Programu 3 Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Gośćmi Beaty Michniewicz byli także: Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Michał Woś (Solidarna Polska).

ZAPIS TRANSMISJI:


1200 wojsko granica tt.jpg
"Europa musi w tej sprawie mówić jednym głosem". Paweł Szrot o narastającym kryzysie migracyjnym

Goście Beaty Michniewicz rozmawiali o sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy i narastającym kryzysie migracyjnym. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch nawiązał do czwartkowego spotkania Andrzeja Dudy z funkcjonariuszami pracującymi przy granicy. – Pan prezydent chciał się zapoznać bezpośrednio z potrzebami oraz z warunkami, w jakich służby pracują – wyjaśnił.

Posłuchaj

48:45
Andrzej Halicki, Urszula Pasławska, Paweł Soloch oraz Michał Woś o narastającym kryzysie przy polsko-białoruskiej granicy ("Śniadanie w Trójce"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Dobrym krokiem jest to, że rozpoczęto wreszcie ścisłą współpracę z UE, która ma charakter także fizycznej obecności, monitoringu i wspomagania polskich służb – mówił członek Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do decyzji Parlamentu Europejskiego o dofinansowaniu wzmocnień przy polsko-białoruskiej granicy.

Michał Woś z Solidarnej Polski ocenił, że temat kryzysu, z którym zmaga się Polska, "trzeba umiędzynarodowić i to się dzieje". – Polska dyplomacja to robi – mówił. – Nie tylko w Unii Europejskiej czy w USA, ale nawet w Ameryce Południowej.

Na Białoruś zostaną nałożone sankcje

Beata Michniewicz zapytała gości audycji o opinie ws. sankcji nakładanych na Białoruś. Paweł Soloch powiedział, że rząd jest zainteresowany wzmocnieniem tych sankcji, ponieważ "są one niewystarczające w opinii naszej, a także krajów sąsiednich". – Natomiast mimo wszystko chcę zwrócić uwagę, że to jest duży postęp w oficjalnych komunikatach – podkreślił.

Urszula Pasławska również poparła nakładanie kar. Zauważyła, że jest potrzeba nakładania sankcji gospodarczych. – Takie działania z całą pewnością będą swego rodzaju wstrząsem dla Białorusi. Ale muszą być szczelne i solidarne – podkreśliła.

Najczęściej czytane

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej ocenił natomiast, że "obecny pakiet (sankcji – przyp. red.) jest jeszcze niewystarczający". – Myślę, że powinniśmy być przykładem i natychmiast zastosować całkowite wstrzymanie jakichkolwiek relacji gospodarczych, bez oczekiwania na Unię Europejską – zaproponował.

– Trzeba podejmować wszystkie możliwe działania dyplomatyczne, żeby te sankcje zaostrzyć – powiedział z kolei Michał Woś. – Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są solidarne sankcje - nie te wprowadzane tylko przez jedno państwo, tylko żebyśmy wszyscy razem zadziałali – podkreślił.

Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego), Michał Woś (Solidarna Polska)
Data emisji: 13.11.2021
Godzina emisji: 9.08

ng/pr

Polecane