Poligon doświadczalny dla przyszłych lekarzy. Centrum Symulacji Medycznych w Zielonej Górze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poligon doświadczalny dla przyszłych lekarzy. Centrum Symulacji Medycznych w Zielonej Górze
Szpitalna izba przyjęć - zdj. ilustracyjneFoto: VILevi/ Shutterstock

Praca pod presją, w warunkach do złudzenia przypominających prawdziwe. Nauka na kierunkach medycznych to już nie tylko wiedza książkowa, ale przede wszystkim praktyczna. Centrum Symulacji Medycznych w Zielonej Górze daje studentom możliwość sprawdzenia się w szpitalnych realiach. 

– Można powiedzieć, że to sztuczny szpital w pigułce. Nie funkcjonujemy, jak jednostka lecznicza, ale staramy się odwzorowywać warunki kliniczne. Do dyspozycji mamy sale wysokiej wierności, czyli takie, które najbardziej odwzorowują środowisko kliniczne. Od symulatora ambulansu, przez oddział ratunkowy, blok operacyjny, aż po sale intensywnej terapii czy salę porodową. Oprócz tego dysponujemy również prostymi trenarzowniami – opowiadała jedna z osób zaangażowanych w prowadzenie centrum. 

Posłuchaj

2:47
Poligon doświadczalny dla przyszłych lekarzy. Centrum Symulacji Medycznych w Zielonej Górze (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przełożenie na wyniki

– W tym roku pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego ukończyli ten kierunek. 51 osób przystąpiło do egzaminu lekarskiego. Jest on taki sam w całej Polsce. Wyniki naszych studentów są dla nas powodem do dumy – powiedziała Katarzyna Doszczak z biura prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Miejsce do ćwiczeń

– Środowisko symulacji medycznej pozwala na nauczenie studentów umiejętności, które w warunkach klinicznych są trudne do przekazania. Tutaj możemy pokazywać im najbardziej skomplikowane procedury, nawet te obarczone dużym ryzykiem dla pacjenta. Z oczywistych względów nikt nie odważyłby się wykonywać ich w prawdziwym szpitalu – zaznaczył Szymon Michniewicz, lekarz medycyny ratunkowej.

Nowoczesne studiowanie - Centrum Symulacji Medycznej / Ministerstwo Zdrowia 

– Centrum Symulacji Medycznej w Zielonej Górze szykuje się do kolejnych zakupów innowacyjnego sprzętu dydaktycznego. Tym razem planuje wyposażyć pracownię wirtualnej rzeczywistości oraz zakupić stół interaktywny. Wszystko po to, by lepiej edukować przyszłych lekarzy – podsumowała autorka materiału.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska (Polskie Radio Zachód)
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 13.36

 zch

Polecane