Małe olśnienie, zdziwienie... Już w niedzielę w Trójce spektakl muzyczny "Mamy kota na punkcie... Osieckiej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Małe olśnienie, zdziwienie... Już w niedzielę w Trójce spektakl muzyczny "Mamy kota na punkcie... Osieckiej"
Agnieszka OsieckaFoto: PAP/Erazm Ciołek

W niedzielę, 14 listopada, Ewa Błaszczyk, Artur Żmijewski, Piotr Fronczewski i inni artyści pojawią się na Trójkowej scenie, aby upamiętnić Agnieszkę Osiecką. Trójka zaprasza na spektakl muzyczny "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" na podstawie tekstów pisarki.

Spektakl jest zwieńczeniem Trójkowej akcji "Mamy kota na punkcie Osieckiej" mającym uczcić jej 85. urodziny. W czasie jej trwania słuchacze mogli zapoznać się z audycjami wspomnieniowymi i poznać głos Agnieszki Osieckiej, która przed laty prowadziła w Trójce swoją audycję. Scenariusz został oparty na wierszach, fragmentach prozy, tekstach piosenek, także tych niepublikowanych oraz piosenkach poetki.


OSIECKA 1200.jpg
"Nie żałuję". Magazyn bardzo kulturalny

Posłuchaj

4:49
Przygotowania do spektaklu "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– W 1996 roku, namówiony przez Wojciecha Młynarskiego, nie mając jeszcze skończonego scenariusza, zaproponowałem Agnieszce Osieckiej to, co sobie wymyśliłem: cztery pary, które rozmawiają o codzienności. Ale ta nasza codzienność to są niepewności, miłość i wszystko, co z tego wynika – wspomina genezę spektaklu jego pomysłodawca i reżyser Roman Dziewoński. – To co, co nam zostawiła Osiecka, to jest jakiś dar... Stąd też zaproszenie tak znakomitych kolegów: oni dopełniają to, co w słowie proponuje Agnieszka Osiecka – dodaje.

– Wszyscy mamy kota na punkcie Osieckiej, bo to fantastyczna literatura. Pisze o rzeczach prostych w sposób niezwykle prosty i pisze o takich rzeczach, które nas dotykają zawsze: miłości, przemijaniu – potwierdza Artur Żmijewski, który wystąpi w tym spektaklu. – Teksty piękne, bo jak tekst tej piosenki "A Ty wszystko wiesz..." [czyli "Życie nie stawia pytań" – red.] opowiada o rzeczach niezwykle ważnych i istotnych. O przemijaniu i o tym, że jest ta niepewność, która nam towarzyszy w związku z przemijaniem i z tym, co nas czeka – tłumaczy.

BIBOBIT/OSIECKA – Życie nie stawia pytań (Live 22. Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej)/YouTube Bibobit


– Piosenki w tym spektaklu są na drugim planie: będą zaledwie cztery. Natomiast całość skomponowałem z wierszy i tekstów napisanych przez Agnieszkę Osiecką. Niektóre otrzymałem od niej przed wielu laty, inne ukazały się w różnego rodzaju wydawnictwach – mówi Roman Dziewoński. – Przy pomocy wspaniałych kolegów mogę swój scenariusz zrealizować w takim spotkaniu, od słowa zaczynając, na interpretacji kończąc, które być może słuchaczom przyniesie jakieś małe olśnienie, zdziwienie, zaskoczenie... Bo tego zawsze szukamy w teatrze.***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Gosia Jakubowska
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 11.48

pr


Polecane