35-lecie Farben Lehre i wspomnienie letnich dni

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
35-lecie Farben Lehre i wspomnienie letnich dni
Wojciech Wojda (Farben Lehre)Foto: shutterstock.com/wideonet

13 października 1986 w auli liceum im. Władysława Jagiełły w Płocku miało miejsce wydarzenie, które niosło za sobą bardzo poważne konsekwencje dla rodzimej sceny muzycznej: wtedy właśnie odbył się pierwszy koncert grupy Farben Lehre. I choć trudno w to uwierzyć, matematyka jest nieubłagana – minęło już 35 lat od debiutu legendy polskiego punk rocka! 

– Kiedy patrzę na płytę „35 lat on stage”, na scenie, to myślę sobie, że to jest niemożliwe. Znamy się od 35 lat mniej więcej i... ciągle jesteśmy młodzi – zagaił w rozmowie z Wojtkiem Wojdą, liderem Farben Lehre, Tomasz Żąda. – „Bo kiedy wiemy o co chodzi to ty i ja będziemy wiecznie młodzi...” Popełniliśmy taką piosenkę równo 20 lat temu. I dzisiaj potwierdzam, że była trafionym przekazem – zaśmiał się w odpowiedzi gość „Naszej tonacji”.

FARBEN LEHRE – Czekanie na znak (Official Video 2021)/YouTube Farben Lehre – Official

Mieczysław Fogg 1200 nac.jpg
Sentymentalna podróż do przeszłości polskiej piosenki

– Pod co nowe wersje, które były genialne? – zapytał prowadzący nawiązując do albumu "Pieśni XX wieku", zawierającej nowe wykonania ich klasycznych utworów Farben Lehre. – Powodów było kilka. Po pierwsze faktycznie w większości były dobre: miały swój czas i swoje miejsce w historii, natomiast niektóre były niedoskonałe pod względem nagrań – tłumaczy Trójkowy gość. – Po drugie znaleźliśmy patent, aby niektóre piosenki nabrały nowego życia. Najlepszym przykładem jest utwór "Samo życie", którego, kiedy powstał w 1996 roku, nikt nie zauważył i przeminął z wiatrem ten kawałek. A kiedy zrobiliśmy go na nowo w wersji bardziej rockowej, to w tej chwili jest najbardziej rozpoznawalnym kawałkiem z tej płyty – tłumaczy.

Akcja segregacja – FARBEN LEHRE | PIEŚNI XX WIEKU/YouTube Farben Lehre – Official


Posłuchaj

47:42
Farben Lehre i wspomnienie lata (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Natomiast w drugiej części programu dominowały letnie, słoneczne piosenki, które na pewno miały rozpędzi jesienne mgły i deszcze. Zaczęła ją nowa wersja przeboju grupy Bemibek "Podaruj mi trochę słońca" w odjazdowej, santanowskiej wersji Leszka Cichońskiego i Jose Torresa. A potem w ten temat doskonale wpisali się Ania Rusowicz, Formacja Nieżywych Schabuff i Big Day.

Podaruj mi trochę słońca Leszek Cichoński i Jose Torres – VIVA SANTANA/YouTube Leszek Cichonski


Lista utworów

 1. MAANAM – Biegnij razem ze mną
 2. FARBEN LEHRE – Czekanie na znak
 3. FARBEN LEHRE – Akcja segregacja
 4. BARTEK DERYŁO – Spójrz
 5. OCHMAN – Złodzieje wyobraźni
 6. FARBEN LEHRE – Przemiany
 7. LESZEK CICHOŃSKI, JOSE TORRES – Podaruj mi trochę słońca
 8. ANIA RUSOWICZ – Iść w stronę słońca
 9. FORMACJA NIEŻYWYCH SCHABUFF – Lato
 10. BIG DAY – W dzień gorącego lata
 11. CHŁOPCY Z PLACU BRONI – Jezioro szczęścia

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Tomasz Żąda
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 12.08

prPolecane