Mówi o nim cały świat, widziało go niewielu. Mija 88 lat od pierwszej fotografii potwora z Loch Ness

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mówi o nim cały świat, widziało go niewielu. Mija 88 lat od pierwszej fotografii potwora z Loch Ness
Potwór z Loch Ness (grafika ilustracyjna)Foto: shutterstock.com/Daniel Eskridge

12 listopada 1933 roku Hugh Gray, mieszkaniec szkockiej wioski Foyers, sfotografował wynurzające się z jeziora Loch Ness stworzenie o dużym tułowiu i długiej szyi. Trzy tygodnie później świeżo wywołane zdjęcie ukazało się w lokalnym dzienniku, a… reszta jest historią. Właśnie mija 88 lat odkąd legenda potwora z Loch Ness (pieszczotliwie zwanego Nessie) żyje w wyobraźni ludzi na całym świecie.

krzywy las forum-1200.jpg
Miejsce mocy? Dzieło kosmitów? Tajemnice Krzywego Lasu pod Gryfinem

Zagadka kryptozoologiczna

Jezioro Loch Ness to największy słodkowodny zbiornik Szkocji. Jego długość to prawie 40 km, a w pewnych częściach osiąga blisko 300 m głębokości. Właśnie na tych głębinach przebywać ma legendarny potwór, którego miejscowa ludność miała widzieć już kilkanaście wieków temu. Fotografia Hugh Greya z 1933 roku zapoczątkowała etap dokumentowania dotychczasowych legend i opowiadań.

Dziś istnienie potwora z Loch Ness jest jedną z takich zagadek kryptozoologicznych jak Yeti czy Chupacabra. – Przez wiele lat utrzymywano, że jezioro jest zamieszkiwane przez potwora. Jednak nie było na to dużo dowodów – jedynie zdjęcie czarno-białe z głową potwora, która wyzierała spod tafli wody. Przeprowadzono wiele badań, które nie potwierdziły istnienia Nessie. Jednak cała ta otoczka medialna sprawiła, że bardzo dużo osób zaczęło przyjeżdżać nad Loch Ness – opowiada mieszkająca na północy Szkocji Jowita Skalska.


Posłuchaj

3:30
88 lat temu zrobiono pierwsze zdjęcie potworowi z Loch Ness (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gąsienica czy foka?

Po pamiętnej fotografii Hugh Graya pojawiły się kolejne dokumentacje, mające potwierdzać istnienie potwora żerującego na dnie jeziora. W drugiej połowie lat 30. poprzedniego wieku o potworze słyszała już cała Wielka Brytania, a nawet kontynentalna Europa. 

– Pięćdziesiąt osób zeznało, że widziało potwora z długim ogonem. Jedna osoba widziała ogromną gąsienicę, która miała potężne zębiska i ogon zakończony płetwą. Kolejna widziała coś w rodzaju ogromnej foki z trzema garbami – wylicza Urszula Pawlik, tłumaczka i krytyk literatury.

Legenda warta fortunę

Nessie pobudza wyobraźnię nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także bogatych kupców i przedsiębiorców organizujących ekspedycje naukowe, a także turystów, którzy zostawiają w okolicznych hotelach około 35-50 mln funtów rocznie. Kwota ta na pewno cieszy mieszkańców i władze szkockiego regionu Highland, w którym położona jest Loch Ness. Do tej pory tylko oni odczuli namacalnie obecność potwora w pobliskim jeziorze.

Zobacz, co spoczywa na dnie jeziora Loch Ness [Wyprawa na dno]/National Geographic Polska

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 6.48

kr

Polecane