"Bardzo ważne było, abyśmy dali świadectwo, że jesteśmy razem". Jan Józef Kasprzyk o Święcie Niepodległości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bardzo ważne było, abyśmy dali świadectwo, że jesteśmy razem". Jan Józef Kasprzyk o Święcie Niepodległości
Marsz obył się pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż"Foto: PAP/Paweł Supernak

– To było bardzo ważne, abyśmy 11 listopada 2021 roku dali świadectwo, że jesteśmy razem, że kochamy Polskę, że Polsce dobrze życzymy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Zakończył się Marsz Niepodległości w Warszawie. Pochód przeszedł tradycyjną trasą, czyli Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego, na błonia Stadionu Narodowego. W tym roku Marsz miał charakter państwowy. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał wydarzeniu status formalny. Dzięki czemu marsz mógł odbyć się legalnie. Warszawski ratusz odebrał bowiem wydarzeniu status zgromadzenia cyklicznego, a następnie odmówił rejestracji pochodu.

marsz 1200 pap.jpg
"150 tys. Polaków przeszło pod biało-czerwoną". Organizatorzy Marszu Niepodległości podali frekwencję

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że "jako osoba, która wiele razy uczestniczyła w Marszu Niepodległości" był przekonany, że "jego uczestnicy zachowają się tak, jak wymaga tego sytuacja".  To było bardzo ważne, abyśmy 11 listopada 2021 roku dali świadectwo, że jesteśmy razem, że kochamy Polskę, że Polsce dobrze życzymy  ocenił Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Posłuchaj

7:53
Jan Józef Kasprzyk o Marszu Niepodległości (Temat dnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wyjaśnił, że "wziął na siebie odpowiedzialność" za przebieg tegorocznego Marszu Niepodległości, ponieważ uważa, że inicjatywy patriotyczne "trzeba wspierać". Zaznaczył także, że podchodzi z ogromnym szacunkiem do społecznego charakteru marszu niepodległości.

Czytaj również:

 Są takie chwile, w których po prostu trzeba działać tak, jak powinien działać urzędnik państwa polskiego. Stąd moja decyzja, żeby Marsz Niepodległości otrzymał status uroczystości państwowej, aby mogło w nim wziąć udział Wojsko Polskie, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, aby był zabezpieczany przez Policję, Żandarmerię Wojskową  powiedział gość audycji. 

Podziękowania dla patriotów 

Józef Kasprzyk podziękował uczestnikom, którzy tworzą Marsz od 12 lat.  Chciałbym bardzo serdecznie podziękować członkom Stowarzyszenia Marszu Niepodległości, a także funkcjonariuszom dbającym o bezpieczeństwo podczas wydarzenia. Tym wszystkim, którzy wykazali się prawdziwie patriotyczną, propaństwową postawą – podsumował. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych)
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 18:15

PR24/nt

Polecane