Ignacy Jan Paderewski na jazzowo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ignacy Jan Paderewski na jazzowo
Ignacy Jan Paderewski - jeden z najbardziej rozpoznawanych ojców polskiej niepodległościFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Święto Niepodległości Polski muzycznie kojarzy się najbardziej z jedną postacią. Właśnie w listopadzie 161 lat temu w Kuryłówce urodził się Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita. Okazuje się, że ciągle jeszcze za mało wiemy o jego sylwetce. Kiedy przychodzi kolejna rocznica niepodległościowa, Paderewskiego pamięta się jako męża stanu i polityka. Dziś przypomnieli go muzycy jazzowi, bo to oni mają odwagę mierzyć się z twórczością klasyka.

niepodległa 1200.jpg
Niepodległa – serwis specjalny Polskiego Radia

Cytaty z muzycznej literatury

Cytowanie w swoich kompozycjach innych dzieł to dla kompozytora źródło zabawy. Krzysztofowi Herdzinowi nieobce jest czerpanie z muzyki dawnej (przykładem jest otwierająca audycję "Radosna Niepodległość" rozpoczynająca się od łacińskich słów "Gaude Mater Polonia" - "Raduj się, matko Polsko"), jak i dokonań z początku XX wieku.

Posłuchaj

51:26
Krzysztof Herdzin i Artur Dutkiewicz gośćmi Agnieszki Trzeciakiewicz (Muzyczne Rozmowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To naturalne, że sięgamy do tej spuścizny, bo jest ona przebogata i tylko od naszej wyobraźni i pomysłowości zależy, w jakim stopniu pozwolimy sobie wykorzystać to, w co obfituje cała przebogata literatura muzyczna. Ja bardzo często pozwalam sobie na takie cytaty, bo dzięki temu mam wrażenie, że muzyka dodatkowo mieni się kolorami – mówił pianista.

Paderewski w jazzowej interpretacji

Dlatego na warsztat wziął pięć utworów napisanych przez Ignacego Jana Paderewskiego, które przygotował w jazzowych wersjach.

– Te utwory wydały mi się różnorodne i skontrastowane ze sobą. To nie są par excellence jazzowe opracowania, ponieważ cały czas mocno pozostaję w idiomie muzyki klasycznej. Pojawia się tam też nawiązanie do muzyki współczesnej z rozszerzoną tonalnością – opisuje Krzysztof Herdzin.

***

Tytuł audycji: Muzyczne rozmowy
Prowadzi: Agnieszka Trzeciakiewicz
Goście: Krzysztof Herdzin (pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista), Artur Dutkiewicz (pianista jazzowy, kompozytor, pedagog)
Data emisji: 11.11.2021
Godzina emisji: 07.04

kr

Polecane