Osiecka w Trójce. Spektakl muzyczny "Mamy kota na punkcie... Osieckiej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Osiecka w Trójce. Spektakl muzyczny "Mamy kota na punkcie... Osieckiej"
Agnieszka Osiecka, 1992 rokFoto: NAC

Ewa Błaszczyk, Artur Żmijewski, Piotr Fronczewski i inni. W najbliższą niedzielę, 14 listopada, artyści pojawią się na Trójkowej scenie, aby upamiętnić Agnieszkę Osiecką. Z okazji 85. rocznicy urodzin poetki Trójka zaprasza na specjalny spektakl muzyczny zatytułowany "Mamy kota na punkcie... Osieckiej". Widowisko powstało na podstawie niepublikowanych dotąd tekstów pisarki.  

Mamy kota na punkcie Osieckiej 1200.png
Nie tylko piosenki. "Mamy kota na punkcie... Osieckiej"

– Pomysł narodził się w głowie Romana Dziewońskiego. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie piosenki mogłyby wejść do tego przedsięwzięcia i jakich artystów zaprosić. Wybraliśmy 13 utworów autorstwa wspaniałych kompozytorów, w tym między innymi Krzysztofa Komedy czy Seweryna Krajewskiego – mówił Bogdan Hołownia, kompozytor i szef muzyczny spektaklu.

Posłuchaj

9:20
Bogdan Hołownia o spektaklu "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Mamy kota na punkcie Osieckiej"

Musical jest zwieńczeniem Trójkowej akcji "Mamy kota na punkcie Osieckiej". W czasie jej trwania słuchacze mogli zapoznać się z audycjami wspomnieniowymi i poznać głos Agnieszki Osieckiej, która przed laty prowadziła w Trójce swoją audycję. W niedzielnym spektaklu występują artyści, którzy dobrze ją znali.

– Dla mnie to ogromne wyróżnianie. Pochodzę ze środowiska jazzowego. Tym, co mogę zaoferować, jest ucho i oko. Po drugiej stronie spotkam wspaniałych aktorów, czyli specjalistów od słowa. Staram się być im pomocny. Ich główną materią jest słowo, moją dźwięk. Chcemy wspólnie podróżować, a przewodnikiem jest Agnieszka Osiecka – powiedział kompozytor. 

– Większość utworów będzie śpiewana. W repertuarze znalazły się jednak też takie, które zaprezentujemy w wersji jedynie instrumentalnej. Publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. "Ludzkie gadanie", "Damą być", "Moją balladę", "Wsiąść do pociągu byle jakiego" czy "Sztuczny miód". Scenariusz pozostaje jednak tajemnicą   usłyszeliśmy. 

Agnieszka Osiecka dla muzyków

  Z punktu widzenia muzyka ważna jest symetria wypowiedzi i myśli. W jej ramach mamy układ akcentów. Teksty pisane przez panią Agnieszkę łatwo się śpiewa. Od razu wiadomo, które nuty mają układać się pod konkretnymi sylabami. Piosenki poetki trafiły na monitor mojej duszy już dosyć dawno. Było to ponad 20 lat temu  zaznaczył. 

BIBOBIT / OSIECKA - Zielono mi / Bibobit

Musical

Scenariusz spektaklu "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" został oparty na wierszach, fragmentach prozy, tekstach piosenek oraz piosenkach Agnieszki Osieckiej. 

W 1996 roku reżyser słuchowiska Roman Dziewoński obiecał Agnieszce Osieckiej zrealizowanie spektaklu opartego na jej tekstach. Zaproponował tytuł "My mamy kota… na punkcie Osieckiej", który nawiązywał do tytułu jednej z jej piosenek.

– Obiecałem to Agnieszce Osieckiej wiele lat temu. Chodzi o słowa, o wiersze, o fragmenty tekstów, które nam zostawiła. Te teksty czasami gdzieś nam umykają, tak jak umykają w piosence, bo niesie je melodia. W tym spektaklu chodzi o nutę samotności, z którą każdy z nas musi się zmierzyć i która jest dla mnie niezwykle ważna. Doznała tego także Agnieszka Osiecka w swojej twórczości i swoim życiu – wyjaśniał Roman Dziewoński.

***

Spektakl odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 14 listopada, o godz. 20.05, w ramach audycji "Scena Teatralna Trójki". Zapraszamy do śledzenia transmisji na antenie Trójki, Facebooku, stronie internetowej oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Bogdan Hołownia (kompozytor i szef muzyczny spektaklu)
Data emisji: 10.11.2021
Godziny emisji: 9.26, 9.35

zch

Polecane