Grzegorz Wilk śpiewa w Trójce poezję Baczyńskiego [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grzegorz Wilk śpiewa w Trójce poezję Baczyńskiego [ZOBACZ WIDEO]
Grzegorz Wilk śpiewa poezje K. K. BaczyńskiegoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Nie tylko Elegia" to tytuł wspólnego projektu wokalisty Grzegorza Wilka i kompozytora Marcina Nierubca, którzy postanowili zmierzyć się z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Efekt ich współpracy usłyszeliśmy 11 listopada na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Koncert "Nie tylko Elegia" Grzegorza Wilka to projekt, który wpisuje się w wyjątkową, bo setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To widowisko mające na celu przybliżyć postać poety, żołnierza, powstańca, ale przede wszystkim młodego, kochającego chłopaka, który żył takim samym życiem, jak jego rówieśnicy.

Program koncertu składał się 13 piosenek z tekstami Baczyńskiego i muzyką Marcina Nierubca. Każdy utwór został poprzedzony rozbudowaną zapowiedzią wprowadzającą w jego klimat. W repertuarze, oprócz "Elegii o chłopcu polskim", "Pocałunku" czy "Żyjemy na dnie ciała", czyli pieśni ukazujących oblicza wojny, znalazły się także wielobarwne poezje miłosne.

źródło: YouTube / Grzegorz Wilk

Grzegorz Wilk przyznaje, że jego celem jest zerwanie z mitologizacją i pomnikowością poety. – Choćby z lektur szkolnych pamiętamy Baczyńskiego jako postać monumentalną. Ściągnijmy te pokrywy. To nie tylko te czaszki, które się toczą przez płonące łąki krwi – mówił wokalista w Polskim Radiu.

Wilk jest piosenkarzem, aktorem, kompozytorem i autorem tekstów. W 1997 roku został laureatem programu "Szansa na sukces", do 2019 roku był solistą w programie "Jaka to melodia?", współpracował też z takimi artystami jak Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki czy Krzysztof Krawczyk. Podczas koncertu w Trójce towarzyszył mu zespół w składzie: Katarzyna Gacek-Duda (flet), Jakub Mitoraj (gitara), Piotr Pawęska (bas), Marcin Riege (klawisze) i Adam Grzelak (perkusja).

***

Na koncert "Nie tylko Elegia" zaprosiliśmy w czwartek, 11 listopada o godz. 19.05. Transmisję można było śledzić na antenie Trójki, Facebooku, w serwisie YouTube oraz stronie internetowej stacji.

 

Polecane