Cecylia Malik Kulturystą Roku!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cecylia Malik Kulturystą Roku!
Cecylia MalikFoto: mat.promocyjne

Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska i Michał Nogaś, zdradzili na antenie wyniki szóstej edycji Plebiscytu RDK i rozmawiali ze zwycięzcami.

W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy nagrodę w kategorii Kulturysta Roku . To zaszczytne miano przypadło Cecylii Malik za projekt "365 drzew", za to, że z teoretycznie banalnego pomysłu wspinania się codziennie na jedno drzewo zbudowała niezwykły projekt artystyczny skupiający uwagę na wielu ważnych dla naszego życia problemach – od związku człowieka z naturą po odkrycie w sobie najprostszej, dziecięcej radości.

A tak wyglądał finał akcji "365 drzew":

Laureata w tej kategorii wybrali Instruktorzy Radiowego Domu Kultury: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska oraz Michał Nogaś.

Do tego ważnego wyróżnienia nominowani byli także:

RAFAŁ BETLEJEWSKI
IWONA ZAJĄC
ROBERT FIRMHOFER i CNK KOPERNIK
PAULA & KAROL

W kategorii Płyta Roku zwyciężyła Monika Brodka i jej płyta " Granda"


 

Granda

"Granda" to muzyczny eklektyzm. Podszyta brudną, rockową energią symfonia dźwięków oraz słów. Słów niebanalnych. W ich pisaniu Monice pomagał Radek Łukasiewicz z Pustek i Jacek Szymkiewicz z Pogodno. Teksty ujmują absurdalnym humorem, oddają hołd poezji Mirona Białoszewskiego i mrugają do przeróżnych konwencji. Podobne „oko” puszcza wokal Moniki. Brodka bawi się własnym głosem, pozwala mu płynąć w nowych kierunkach. Uprawia wokalną ekwilibrystykę. Czasem brzmi jak rozchichotana mała dziewczynka, czasem jak zmysłowa kobieta. Kiedy indziej krzyczy i świadomie wybiera śpiewanie nieczysto, ale z charakterem. Jej wokal przechodzi przez wszystkie rejestry, także emocjonalne.

 

Monika Brodka zabiera nas w podróż dookoła swojego muzycznego świata , przez który prowadzi nas jak szalony Filias Fogg. Odwiedzamy Francję, Afrykę, Indie, Wielką Brytanię, Australię, wietnamskich imigrantów, którzy przygotowują pyszne zupy pho na warszawskim Stadionie. Kosmopolityzm Brodki idzie jednak z parze z wybrzmiewającą w każdej piosence miłością do muzyki, która wypełniała jej dzieciństwo –  do góralskiego folku. Jak mówi Bartek Dziedzic , producent płyty i, wraz z Moniką Brodką, jej współtwórca: „Góralszczyzna ma wiele wspólnego z punk rockiem. To podobna energia i zadzior”.

Muzykę odpowiednio uzupełnia oprawa graficzna płyty.  Jej autorem jest znany warszawski rysownik, Bartek Arobal . Wraz z postępami w nagrywaniu płyty, powstawał także film dokumentalny o procesie jej tworzenia.

Pozostali nominowani w kategorii Płyta Roku:

INDIGO TREE, "Blanik"
SUFJAN STEVENS, "Age Of Adz"
FOALS, "Total Life Forever"
IGOR BOXX, "Breslau"
ARCADE FIRE, "The Suburbs"
GORILLAZ, "Plastic Beach"
JÓNSI, "Go"
THE NATIONAL, "High Violet"
KANYE WEST, "My Beautiful Dark Twisted Fantasy"

 

W kategorii Książka Roku zwyciężył WOJCIECH MANN ze swoimi wspomnieniami "Rock Mann, czyli jak nie zostałem saksofonistą"

 

/

"Rock Mann, czyli jak nie zostałem saksofonistą" to barwne wspomnienia znanego dziennikarza muzycznego i legendy polskiego radia.

Na początku był odbiornik radiowy AGA z mnóstwem tajemniczych świecących lamp w środku. Później pojawił się gramofon typu deck i pierwsze płyty odtwarzane z prędkością 33 i 1/3 obrotów na minutę. A wraz z nimi trąbka Louisa Armstronga, głos Elvisa Presleya czy dźwięk organów Hammonda. I tak narodziła się miłość Wojciecha Manna do muzyki...

W tej pełnej ciepłego humoru i nostalgii książce Wojciech Mann opowiada o swoich przygodach z muzyką i muzykami. Dowiemy się z niej, czym były wtyczki typu bananki, jak można było odmłodzić kompletnie zajechane winyle i jak dostać się na koncert Rolling Stonesów w Sali Kongresowej. Poznamy również barwne opowieści o kulisach festiwali i koncertów gwiazd rocka oraz o wizytach w Polsce gigantów światowego jazzu, których Mann był tłumaczem, przewodnikiem, a niekiedy i zaufanym powiernikiem. To pięknie ilustrowana opowieść o niezwykłych, pionierskich dla polskiego rock and rolla czasach: kiedy słuchało się Radia Luxembourg, grupa The Animals bawiła się na warszawskich prywatkach, a sprzęt podczas koncertów podłączano do prądu za pomocą zapałek.

Inne nominowane książki to:

MARIUSZ SZCZYGIEŁ "Zrób sobie raj"
ARTUR DOMOSŁAWSKI "Kapuściński non-fiction"
WITOLD SZABŁOWSKI "Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji"
MARCIN KOWALSKI i PIOTR GŁUCHOWSKI, "Apte. Niedokończona opowieść"
JANUSZ MAJEWSKI "Mała matura"
AMOS OZ "Wzgórze Złej Rady"
WOJCIECH TOCHMAN "Dzisiaj narysujemy śmierć"
ELŻBIETA DYMNA MARCIN RUTKIEWICZ, "Polski Street-Art"
WOJCIECH GÓRECKI "Toast za przodków"

W kategorii Wydarzenie Roku zwyciężył... OPEN’ER FESTIVAL!

/

Heineken Open'er Festival to wydarzenie muzyczne, które na stałe wpisało się w europejski kalendarz najważniejszych letnich festiwali. To miejsce wyjątkowe na mapie Polski, w którym króluje najlepsza międzynarodowa oraz polska muzyka i spotykają się jej fani z 30 krajów.

Na początku lipca na polskim wybrzeżu trudno jest nie zauważyć osób z charakterystyczną, zieloną opaską open’erową. Dla wielu nie jest ona jedynie wstępem na koncert ulubionego wykonawcy muzycznego, ale symbolem. Wokół Heineken Open'er Festival powstaje niepowtarzalna atmosfera oraz naturalna potrzeba bycia na nim co roku. Akredytowani fotografowie równie często, co artystów, chcą fotografować publiczność, trendy w modzie: fryzury, ubrania i przebrania, a dziennikarze wypytują o cele w życiu, pomysły na siebie. Fani muzyki przyjeżdżają, bo trudno przegapić to czterodniowe już święto.

Trójka zna już pierwszą wielką gwiazdę festiwalu w 2011 roku. Będzie nim zespół Coldplay

Pozostałe nominowane Wydarzenia to:

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ERA NOWE HORYZONTY
OFF FESTIWAL
SACRUM PROFANUM
TAURON NOWA MUZYKA
MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE
ARS CAMERALIS
THE PROMISED CITY
"TAK JEST" – wystawa Marcina Maciejowskiego w Krakowie
POLSKI PAWILON NA EXPO 2010

Polecane