Agnieszka Duczmal uhonorowana Diamentową Batutą Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Agnieszka Duczmal uhonorowana Diamentową Batutą Polskiego Radia
Agnieszka DuczmalFoto: Wojciech Kusiński/ PR

W niedzielę, 14 listopada, Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wydarzeniu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego towarzyszyć będzie występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Laureatki. Transmisja uroczystego koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – w mediach społecznościowych Polskiego Radia, na stronie www.polskieradio.pl oraz na kanale YouTube publicznego nadawcy.

Podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego (początek o godz. 19.00) Laureatka Diamentowej Batuty poprowadzi Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus"– w specjalnym repertuarze, w którym znajdą się najważniejsze dzieła z ponad 50-letniej kariery wybitnej dyrygent.

– Wyjątkowa Artystka, o której Witold Rowicki powiedział, że "ma w rękach muzykę”. Określenie lingwistycznie niezwykle oszczędne, ale w swojej wymowie nadzwyczajnie trafne i pojemne, bo oddające przecież nie tylko istotę dyrygenckiego fachu. Metaforycznie mieszczące w sobie znacznie więcej – pasję, muzykalność, charakter, determinację, wrażliwość, czyli przywołujące wiele pojęć określających artystyczną osobowość – pisze w osobistej nocie, która została wydrukowana w książeczce tego wyjątkowego wydawnictwa Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. – W albumie zapisany jest zaledwie okruch tego, co skrywają radiowe archiwa. Znaczący, bo znakomicie ilustrujący celne zdanie Rowickiego, a przy tym, mam nadzieję – zgodnie z kartezjańską myślą o celowości muzyki – stanowiący "źródło przyjemności i uczuć różnorodnych"– kontynuuje szefowa radiowej Dwójki. 


Duczmal_diamentowa batuta.jpg 

Agnieszka Duczmal (ur. 1946) już w czasie studiów utworzyła Orkiestrę Kameralną (1968 r.), której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Orkiestra, przekształcona w 1977 r. w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, występuje od 1988 r. pod nazwą Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Agnieszka Duczmal koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym, Henrykiem Szeryngiem. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Nagrała ok. 50 płyt dla wytwórni na całym świecie. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera. Dla swojej Orkiestry dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych – m.in. Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego, Franza Schuberta. Jest również laureatką licznych nagród – krajowych i międzynarodowych.

Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Laureatami nagrody są dyrygenci: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk. 

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus - koncert 6 grudnia 2020 r./Amadeus Chamber Orchestra of Polish Radio

***

Podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Agencja Muzyczna Polskiego Radia przedpremierowo zaprezentuje uczestnikom wydarzenia podwójny, przekrojowy album z cyklu Diamentowe batuty– z utworami w wykonaniu orkiestr dyrygowanych przez Agnieszkę Duczmal. Wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia dostępne będzie w sprzedaży od 19 listopada. 

Album zawiera dwa istotne nagrania – koncertowe i studyjne. W lutym 1978 roku, w finale IV Festiwalu Młodych, Agnieszka Duczmal zadyrygowała Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Maestra rozpoczęła od Walca Mefisto – Franciszka Liszta. Drugą część wieczoru wypełniła I Symfonia g-moll op. 13 Piotra Czajkowskiego. Umieszczony na pierwszej płycie wydawnictwa koncert Agnieszki Duczmal w Filharmonii Narodowej stanowił zwieńczenie jej debiutanckiej drogi. 

Na drugiej płycie znajdują się obszerne fragmenty – niemal całkowicie zapomnianej – opery Haendla Sosarme. To pierwsze polskie nagranie, którego Agnieszka Duczmal dokonała ze swą Orkiestrą i znakomitymi solistami w dniach 25-30 listopada 1980 roku, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

(mat.prasowe)

Polecane