"Buława" w świąteczny wieczór na "Scenie teatralnej Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Buława" w świąteczny wieczór na "Scenie teatralnej Trójki"
Prezydent Mościcki wręcza buławę marszałkowską Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu 10 listopada 1936 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W świąteczny wieczór 11 listopada przypomnieliśmy słuchowisko, premierowo przedstawione na "Scenie teatralnej Trójki" 1 września 2019 roku.

Posłuchaj

53:06
"Buława" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

10 listopada, 85 lat temu, prezydent Ignacy Mościcki wręczył buławę marszałkowską Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. 2 grudnia natomiast minie 80. rocznica śmierci marszałka, który jest bohaterem sztuki Jarosława Jakubowskiego, adaptowanej i wyreżyserowanej przez Andrzeja Mastalerza.

Słuchowisko poprzedzi rozmowa z Jarosławem Jakubowskim oraz z Andrzejem Mastalerzem.

Zapraszamy – Barbara MarcinikWojciech Dorosz - wydawca

 

***

Sztuka teatralna Jarosława Jakubowskiego (autora m.in. słynnego "Generała" zrealizowanego w Teatrze IMKA) otrzymała wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez Teatr Polski w Warszawie w roku 100-lecia niepodległości.

Adaptacji dla Teatru Polskiego Radia oraz wyreżyserowania słuchowiska na jej podstawie podjął się Andrzej Mastalerz, który w tej roli zadebiutował na "Scenie teatralnej Trójki". Tytułowa "oznaka godności" marszałka stanowi w tej sztuce symbol, ważny dla jej głównego bohatera. To marszałek Edward Rydz-Śmigły. Słuchowisko opowiada o ostatnich dniach życia marszałka, który w 1941 roku powrócił do Warszawy. Opuścił ją w pierwszych dniach wojny. Najpierw, 6 września, Naczelny Wódz przeniósł swoją kwaterę do Brześcia nad Bugiem, później, w nocy z 17 na 18 września wraz z rządem i korpusem dyplomatycznym przekroczył granicę rumuńską. Jesteśmy świadkami dramatu marszałka, który był bohaterem wojny w 1920 roku, ważną postacią Polski międzywojennej, ale też obarczano go odpowiedzialnością za klęskę wrześniową. Chory na serce wierzy w to, że uda mu się jeszcze doprowadzić do powstania.


Andrzej Mastalerz Andrzej Mastalerz, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

W słuchowisku pojawiły się inne historyczne postaci, m.in. pułkownik Fieldorf ("Nil") czy generał Stefan Rowecki ("Grot"). Jest ono zrealizowane za pomocą oszczędnych środków. Swoista powściągliwość reżysera pozwoliła skupić się na dramacie Wodza.

***

Jarosław Jakubowski "Buława" – 1.09.2019, godz. 20.05, powtórka – 11.11.2021, godz. 20.05


Autor  Jarosław Jakubowski
Reżyser oraz autor adaptacji – Andrzej Mastalerz
Reżyser dźwięku – Paweł Szaliński

Występują:
Sławomir Orzechowski – marszałek
oraz
Agata Piotrowska
Jarosław Gajewski
Andrzej Mastalerz
Leon Charewicz
Piotr Bajtlik

Czas trwania – 37' 33"

(tekst – Barbara Marcinik)

Polecane