Miłość pomimo zespołu Downa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłość pomimo zespołu Downa
.Foto: materiały promocyjne

Ludzie z zespołem Downa to osoby otwarte i pełne energii do życia. Nie wolno traktować ich jak dzieci i wszystkiego zakazywać.

Posłuchaj

Miłość pomimo zespołu Downa
+
Dodaj do playlisty
+

Bohaterem hiszpańskiego filmu "Ja też" jest młody chłopak z zespołem Downa, który skończył studia i podejmuje swoją pierwszą pracę w ośrodku opieki społecznej. Tam pomaga ludziom cierpiącym na to samo co on schorzenie i poznaje Laurę. Oboje zakochują się w sobie. Ich miłość nie kończy się jednak szczęśliwie, jak w produkcjach z Hollywood.

Czy człowiek z zespołem Downa ma szansę na miłość? Anna Dodziuk, psychoterapeutka twierdzi, że społeczeństwo traktuje takich ludzi jak małe dzieci. – Takie osoby zawsze są uważane za dzieci, które nie myślą po dorosłemu i nie mają dorosłych potrzeb - powiedziała. Wielu osobom wydaje się także, że trzeba do nich powoli mówić i dobierać specjalne słowa.

Choć jak zauważyła, przez ostatnie lata sporo się zmieniło, jeszcze dużo zostało do zrobienia. Jej zdaniem jest wiele rzeczy, które można u osób z zespołem Downa kształcić. Już od trzeciego miesiąca życia powinno się zacząć pracę nad tym, żeby te osoby mogły wyraźnie i poprawnie mówić. - To niesłychanie wpływa na rozwój intelektualny – powiedziała. ,

Dodała, że niepotrzebnie próbujemy we wszystkim wyręczać  takie osoby, bo nie wierzymy, że one same dadzą sobie radę.  Jej córka, Barbara  Lityńska, obecnie 38-letnia osoba niepełnosprawna intelektualnie jest jedną z nielicznych osób, które same podróżują po mieście. Wiele innych nawet nie miało szansy na spróbowanie tego.  

 – Nikt u Basi nie zakładał, że nie jest wystarczająco mądra, żeby zrozumieć to, co się do niej mówi – powiedziała. Jak dodała, cenną umiejętnością u osób z zespołem Downa jest talent do okazywania czułości, niebywałego zrozumienia innych oraz wyrażania swego współczucia. Są to osoby otwarte, bardzo bezpośrednie, pełne dynamiki i energii życiowej oraz pozytywnego spojrzenia na życie.

Barbara  Lityńska, 38-letnia osoba niepełnosprawna intelektualnie, bohaterki dwóch filmów i wielu audycji telewizyjnych stwierdziła, że społeczeństwo na ogół boi się ludzi takich jak ona i zamyka się przez nimi.

- Nie chcą zobaczyć tego co ludzie zespołem Downa mają do zaoferowania. A oni wiele potrafią. Ludzie boją się otworzyć, bo boją się odrzucenia – powiedziała.

Aby wysłuchać rozmowy "Miłość pomimo zespołu Downa”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

(miro)

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu filmu:

Polecane