Artysta spod ciemnej gwiazdy. Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Artysta spod ciemnej gwiazdy. Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie"
Caravaggio, "Meduza" - fragment obrazu na znaczku pocztowymFoto: shutterstock/spatuletail

Swego czasu był najsłynniejszym malarzem Rzymu i Neapolu. Zreformował malarstwo europejskie i stał się wzorem dla epoki baroku. Dzieła włoskiego artysty, Caravaggia będzie można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. 

– Będziemy mieli okazję oglądać jeden z najwcześniejszych, znanych obrazów malarza pt. "Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę". Dzieło powstało około 1597 roku, wkrótce po tym, jak Caravaggio przybył do Rzymu. To bardzo interesująca kompozycja. Pokazuje kierunek, w którym malarz będzie rozwijał swój styl i sztukę – powiedziała Zuzanna Potocka-Szawerdo, kurator wystawy. 

Posłuchaj

5:47
Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie" na Zamku Królewskim w Warszawie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nowy nurt

– W tym okresie w Rzymie pojawiły się dwa nurty sztuki. Pierwszy z nich stanowili kontynuatorzy wcześniejszego manieryzmu, czyli artyści wzorujący się na Rafaelu czy Michale Aniele. Z drugiej strony był Caravaggio. Operował silnymi kontrastami światła i cienia oraz bardzo dramatycznymi kompozycjami. Lubował się w drastycznych historiach i epizodach. Ciągle poszukiwał nowych kompozycji. Starał się znajdować nowe sposoby na wciągnięcie widza i zadziwienie obserwatora – mówiła kurator. – Caravaggio był nowatorski i bardzo interesujący. Należy wziąć pod uwagę, że w późniejszym czasie jego styl był rozwijany i kontynuowany przez wiele lat. Byli to artyści nie tylko z Włoch, ale też Europy północnej – dodała. 

Kontrowersje 

– Trzeba zaznaczyć, ze Caravaggio nie za bardzo odbiegał od przeciętnego człowieka. Był awanturnikiem. Bójki były wtedy na porządku dziennym. Natomiast z całą pewnością był mordercą. Najprawdopodobniej przez przypadek, w wyniku bójki, zabił człowieka. Z tego powodu musiał uciekać z Rzymu. Gwałtownych epizodów jego życia nie da się oddzielić od tego, co prezentował w swoich pracach – wyjaśniła.

Niezwykła kolekcja 

– Prezentujemy arcydzieła z kolekcji gromadzonej przez małżeństwo, Lucią i Roberto Longhie. Roberto jest jednym z najbardziej znaczących historyków sztuki początku XX wieku. To on przywrócił Caravaggia uwadze ludzi – usłyszeliśmy.  Dosyć szybko po śmierci, Caravaggio został zepchnięty na dalszy plan przez swoich naśladowców. Przez lata jego styl nazywany był od imienia jednego z jego uczniów. Dopiero na początku XX wieku udało się przywrócić pamięć o artyście. Roberto Longhie położył podwalinę pod katalogi dzieł Caravaggiego i wyciągnął go na światło reflektorów. Na wystawie prezentujemy obiekty zgromadzone przez tegoż historyka sztuki. Był zapalonym kolekcjonerem. Posiada ponad 40 obiektów carravagionistów, czyli naśladowców artysty. Obrazy pochodzą m.in. z Niderlandów Francji i Włoch wyliczała gość "Trójki przed południem". 

Wydarzenie towarzyszące

Serdecznie zapraszamy na wykłady znawców i badaczy, zajmujących się twórczością Caravaggia i jego naśladowców. Będziemy mogli zaprosić państwa również na specyficzny festiwal filmowy, podczas którego zaprezentujemy kilka filmów poświęconych właśnie temu wielkiemu artyście dodała Zuzanna Potocka-Szawerdo.

Wystawa "Caravaggio i inni mistrzowie” dostępna będzie od 10 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Zuzanna Potocka-Szawerdo (kurator wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie”)
Data emisji: 8.11.2021
Godzina emisji: 11.42

zch

Polecane