"Potrafiła zauważyć nasze lęki". W oczekiwaniu na spektakl "Mamy kota na punkcie Osieckiej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Potrafiła zauważyć nasze lęki". W oczekiwaniu na spektakl "Mamy kota na punkcie Osieckiej"
Agnieszka Osiecka w 1990 rokuFoto: Forum/Konrad Kalbarczyk

Za nami koncerty "Życia Rysy" i "To, co najpiękniejsze" z okazji 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej, a już w najbliższą niedzielę 14 listopada czeka nas kolejne wydarzenie poświęcone legendarnej poetce i autorce tekstów. W ramach audycji "Scena teatralna Trójki" po godz. 20.00 odbędzie się premiera spektaklu muzycznego "Mamy kota na punkcie Osieckiej". Reżyserii podjął się dziennikarz Trójki Roman Dziewoński, a zagrają w nim m.in. Ewa Błaszczyk.

Zycia rysy Roman Dziewoński 1200.JPG
Życia rysy – Agnieszka Osiecka. Wieczór wspomnień poetki [ZOBACZ WIDEO]

Nuta samotności

Roman Dziewoński to autor Trójkowej audycji "Do trzech razy nuta" i znawca piosenki kabaretowej, a prywatnie syn twórcy kabaretu "Dudek" Edwarda Dziewońskiego oraz wnuk aktora i reżysera Janusza Dziewońskiego. Przy okazji właśnie trwających prób do spektaklu "Mamy kota na punkcie Osieckiej" zdradził nam, że pierwotnie jego tytuł brzmiał trochę inaczej. 

– Spektakl początkowo miał nazywać się "My mamy kota… na punkcie Osieckiej". Obiecałem to Agnieszce Osieckiej wiele lat temu. Chodzi o słowa, o wiersze, o fragmenty tekstów, które nam zostawiła. Te teksty czasami gdzieś nam umykają, tak jak umykają w piosence, bo niesie je melodia. W tym spektaklu chodzi o nutę samotności, z którą każdy z nas musi się zmierzyć i która jest dla mnie niezwykle ważna. Doznała tego także Agnieszka Osiecka w ramach swojej twórczości i swojego życia – wyjaśnił reżyser.

Posłuchaj

6:54
Trwają próby do spektaklu "Mamy kota na punkcie Osieckiej" (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wewnętrzna mądrość

W spektaklu przy pianinie akompaniować będzie muzyk jazzowy Bogdan Hołownia. – Wewnętrzna mądrość sprawia, że tekst jest tak pięknie napisany, że skomponowanie do niego muzyki nie sprawia kłopotów – powiedział o twórczości Osieckiej. – Starałem się nie nakładać na te utwory "moich okularów", tylko iść według myśli kompozytora muzyki tak blisko, jak jestem w stanie – wyznał.

Rymowane reportaże

Sama Agnieszka Osiecka zwykła mówić: "Jestem dziennikarką, dlatego wiele moich piosenek to po prostu rymowane reportaże". Zmysł obserwatorski poetki zauważył także reżyser "Mamy kota na punkcie Osieckiej". – Agnieszka Osiecka była poetką, która w tekście ulotnym, poetyckim potrafiła nam opowiedzieć o wspaniałym nastroju, o miłości, o nieszczęściu w miłości. Potrafiła także, jako znakomity obserwator, zauważyć nasze lęki i niepokoje. To zawsze mnie fascynowało w jej twórczości – mówił Roman Dziewoński.


osiecka umer pap_1200.jpg
"Kobiety mojego życia". Wyjątkowy koncert Osieckiej na antenie Trójki

"Kobiety mojego życia"

Spektakl "Mamy kota na punkcie Osieckiej" odbędzie się w najbliższą niedzielę 14 listopada o godz. 20.05 w ramach audycji "Scena teatralna Trójki". Wydarzenie zostanie poprzedzone retransmisją koncertu z 1993 roku "Kobiety mojego życia". Piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką wykonała śmietanka polskich artystów, a w rolę prowadzącej wcieliła się sama autorka. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Piotrowicz
Data emisji: 8.11.2021
Godzina emisji: 9.29

krPolecane