Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Każdemu z nas zdarza się czasami zapomnieć, gdzie odłożyliśmy klucze lub gdzie schowaliśmy telefon czy portfel. By uniknąć gorączkowych poszukiwań, warto postawić na trening pamięci. Jak przekonują eksperci, dzięki regularności ćwiczeń, w ciągu zaledwie dwóch lat, można zakwalifikować się na mistrzostwa świata i stać się mistrzem zapamiętywania. Jak poprawić kondycję naszego mózgu? 

– Nie ma czegoś takiego jak zła pamięć. Na jej pogorszenie wpływ ma przede wszystkim rutyna. Rozleniwienie mózgu następuje poprzez wejście w te same schematy. Powoduje ono osłabienie połączeń międzyneuronalnych i zmniejszenie ilości wytwarzanych neurotrofin, czyli pożywienia dla mózgu. Im bardziej aktywna jest dana komórka nerwowa, tym więcej jedzenia wytwarza. Karmi więc nie tylko siebie, ale też neurony wokół niej – wyjaśniał Bartłomiej Boral, pierwszy reprezentant Polski w Mistrzostwach Świata w Pamięci. 

– Jeżeli nasz mózg jest rozleniwiony, wytwarza mało neurotrofin. To wpływa na pogorszenie jego funkcjonowania. Możemy jednak aktywizować go poprzez nowe bodźce i wyzwania. Wystarczy zmienić trochę rytm dnia, pójść do pracy inną trasą albo umyć zęby lewą ręką. To rodzaj treningu dla naszej głowy, który przełoży się na lepsze zapamiętywanie – mówił. 

Posłuchaj

4:30
Ćwiczenia dla mózgu. Jak poprawić pamięć? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Proste ćwiczenia 

– Świetnie sprawdzają się wszystkie ćwiczenia określane mianem neurobiku. To zadania skonstruowane w taki sposób, by zaangażować maksymalnie dużo komórek nerwowych. Bardzo dobrym i prostym ćwiczeniem jest oglądanie zdjęć do góry nogami. To czynność zaskakująca dla naszego mózgu, taka, której nie wykonujemy na co dzień. Zmusza go więc do aktywności. Dobre skutki przynosi również wychodzenie z rutyny. Możemy zająć inne miejsce przy stole lub, co trochę niebezpieczne, zmienić położenie kosza na śmieci na jeden dzień. To ćwiczenie, które bardzo polecam – radził ekspert. 

Jak poprawić pamięć. 10 niezwykle skutecznych technik - wiem / Wiem

Odpowiednia dieta 

– Mózg w 80 procentach składa się z wody. Każde odwodnienie powoduje więc bóle głowy i zaburzenia koncentracji. Co ciekawe, istnieje dieta, która wspomaga pracę umysłu. Jest ona bogata w zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak, sałata i kapusta, owoce typu jagody, truskawki czy borówki oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego. Z tego względu zaleca się spożywanie orzechów. Źródłem zdrowych składników są też ryby. Z codziennej diety należy jednak wykluczyć czerwone mięso i jego przetwory, jak również masło, margarynę, żółte sery, ciasta oraz słodycze. Co oczywiste, nie należy spożywać również potraw smażonych oraz typu fast food – wyliczała Monika Kaczorek, dietetyk z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Bez względu na wiek 

– Mózg jest neuroplastyczny przez całe życie. Oznacza to, że ciągle może zmieniać swój kształt i wytwarzać nowe połączenia. Musimy go tylko zaktywizować. Podobnie jak z chodzeniem na siłownię. Nie istnieją limity treningu mózgu. Wiele osób myśli, że to kwestia talentu. Nic bardziej mylnego, każdy może ćwiczyć pamięć. Co więcej, osoby, które chciałyby się przygotować do mistrzostw, są w stanie zrobić to w ciągu dwóch lat dobrego treningu. 

11 ćwiczeń, które poprawią waszą pamięć o 80% / JASNA STRONA

Ćwiczenia poprawiające pamięć można wykonywać w każdym wieku. Trening możliwy jest do przeprowadzenia w każdym czasie i miejscu. Gimnastykę umysłową zapoczątkowali Amerykanie, neurobiolog Lawrence Katz oraz pisarz Manning Rubin. Ich wnioski opierały się na powtarzalności. Wykonywanie tych samych czynność każdego dnia wpływa na pogorszenie koncentracji oraz osłabienie pamięci, a niedostarczanie nowych bodźców zmniejsza połączenia między komórkami nerwowymi mózgu. Jak podkreślali, najlepszym ćwiczeniem jest wykonywanie czynności w sposób odmienny od codziennego. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Maciej Żmijewski
Data emisji: 8.11.2021
Godzina emisji: 8.10

zch

Polecane