Polska zasilana wodorem? Na Podkarpaciu powstaje Dolina Wodorowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska zasilana wodorem? Na Podkarpaciu powstaje Dolina Wodorowa
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/petrmalinak

Podkarpacka Dolina Wodorowa – to nazwa stowarzyszenia, które ma zamiar spełnić ekologiczne marzenie Europy i świata o zasilaniu środków komunikacji wodorem. – Efektem inicjatywy powinno być rozwijanie nowoczesnych biznesów, które będą wykorzystywać wodór jako nośnik energii. Chcemy wykorzystać nasz potencjał, który jest związany z wykorzystaniem wodoru do napędów silników lotniczych – powiedział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. 

WODÓR twitter - PKN ORLEN.jpg
Pierwszy na świecie pociąg z napędem wodorowym przyjechał do Polski

Nowy sektor gospodarki

Podkarpacka Dolina Wodorowa powstała z inicjatywy m.in. Politechniki Rzeszowskiej. Obecnie jest w trakcie przygotowywania laboratorium. To kolejny mały krok na drodze do budowy nowego sektora polskiej gospodarki, jakim jest gospodarka wodorowa. 

– Nasze zadanie obejmuje wspieranie działalności przemysłowej poprzez prowadzenie innowacyjnych badań naukowych w tym zakresie. Efektem powinno być rozwijanie nowoczesnych biznesów, które będą wykorzystywać wodór jako nowoczesny nośnik energii. Chcemy wykorzystać nasz potencjał, który jest związany z wykorzystaniem wodoru do napędów silników lotniczych – twierdzi prof. Piotr Koszelnik z Politechniki Rzeszowskiej.

– Nie mam wątpliwości, że postawiony przez stowarzyszenie priorytetowy cel, jakim jest udział w rozwoju gospodarki wodorowej, nie tylko w regionie, ale w całym kraju, dążenie do zbudowania nowej gałęzi przemysłu, zostanie wkrótce zrealizowany – dodał Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii.

Posłuchaj

4:32
Podkarpacka Dolina Wodorowa spełni marzenie Europy o ekologicznym źródle energii? (Pora Na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Autobus z napędem wodorowym

Pierwszym polskim środkiem komunikacji, działającym za pomocą wodoru, będzie autobus. Budowy tego pojazdu podjął się Autosan. Za nami już pierwsze testy. – W tym momencie jest na etapie procesu homologacji. W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy autobus na targach transportu miejskiego Trans Expo. W przyszłym roku zaczną pojawiać się pierwsze przetargi na autobus z napędem wodorowym – zapowiedział Remigiusz Śnieżek, członek zarządu do spraw operacyjnych Autosan.

Świetny nośnik energii

Czy wodór to paliwo przyszłości? Jak zwrócił uwagę prorektor do spraw rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej, prof. Jarosław Sęp, będzie to zależało od ekonomicznego źródła jego pozyskiwania. – Wodór jest świetnym nośnikiem energii. Problem tylko jest taki, że mimo swojego rozpowszechnienia na kuli ziemskiej nie występuje w postaci wolnej. Po to, żeby go uzyskać, trzeba włożyć energię. To w tej chwili wydaje się głównym problemem. 

2 listopada rząd przyjął uchwałę w sprawie "Polskiej strategii wodorowej do 2030 roku, z perspektywą do 2040". Celem strategii jest stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej oraz jej rozwój na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Dolina Wodorowa współpraca nauki z gospodarką - Podcast Energia nr 2 - Polityka - Gospodarka -Klimat/Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicz

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda (Polskie Radio Rzeszów)
Data emisji: 8.11.2021
Godziny emisji: 7.09

IAR/kr

Polecane