Ograniczyć najgorsze skutki ocieplenia. Pierwszy tydzień szczytu klimatycznego w Glasgow

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ograniczyć najgorsze skutki ocieplenia. Pierwszy tydzień szczytu klimatycznego w Glasgow
COP26 w GlasgowFoto: Yves Herman/Reuters/Forum

Zakończył się pierwszy tydzień szczytu klimatycznego COP26. W Glasgow trwają dyskusje na temat ograniczenia najgorszych skutków globalnego ocieplenia. Do Szkocji zjechali politycy, negocjatorzy, eksperci, aktywiści oraz demonstranci. Wszyscy z nich są wyraźnie zaniepokojeni zmianami klimatu i ich konsekwencjami. 

Celem COP26 jest ustabilizowanie stężeń gazów cieplarnianych na poziomie, który zapobiegnie ingerencji człowieka w system klimatyczny. Jak podkreślają eksperci, poziom ten powinien zostać osiągnięty w takim czasie, by umożliwić ekosystemom naturalną adaptację do zmian klimatu i zapewnić niezakłóconą produkcję. Działania te mają także umożliwić zrównoważony rozwój gospodarczy.

"Koniec z emisjami trującego metanu. Zakładamy ograniczenie emisji o trzydzieści procent do końca dekady, ale pewnie przebijemy ten cel" – usłyszeliśmy podczas zawierania porozumienia w sprawie ograniczenia emisji metanu do atmosfery.

"By Glasgow stało się sukcesem, potrzebujemy maksymalnej ambicji od każdego państwa. Na każdym froncie– padło z mównicy.

Posłuchaj

48:03
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia na świecie. Jak wpłynęły na Polskę? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wsparcie Królowej 

Skomplikowane kwestie środowiskowe to nie jedyne z poruszanych podczas zorganizowanych konferencji. Zebrani dyskutują także o gospodarce oraz historii. Uczestników szczytu klimatycznego wsparła sama monarchini Elżbieta II. "Wielu ma nadzieję, że w wyniku tego szczytu, w niewydrukowanych jeszcze książkach historycznych, będziecie opisani jako liderzy, którzy nie wahali się przed wykorzystaniem tej szansy. Liderzy, którzy odpowiedzieli na apel przyszłych pokoleń" – zaznaczyła w przemówieniu.  

Demonstracje uliczne 

Nieodłączną częścią szczytu są także ludzie zgromadzeni na ulicach. Wśród nich znajdują się aktywiści zatroskani o przyszłość planety. 

– Jesteśmy absolwentkami zoologii. To dla nas ważna sprawa. Uważamy, że na szczytach dzieje się za mało. Chcemy, żeby uczestnicy usłyszeli nasze przesłanie. By wiedzieli, że ludzie uważają, że to wszystko nie wystarczy – mówiły młode uczestniczki demonstracji. 

– Proszę, użyjcie swojej władzy i wpływów, by wprowadzić prawdziwe zmiany. Zmiany, których potrzebna nam w kryzysie klimatycznym – apelowała jedna z brytyjskich aktywistek. 

Dla przyszłych pokoleń

 Musimy brać to wszystko na serio. Zbliżamy się do wiru, a jesteśmy półprzytomni. Mam wrażenie, że interesy polityczne i finansowe sprawiają, że realne zmiany są trudne. Przyjechałem tu z moją córeczką. Martwię się losem przyszłych pokoleń – mówił jeden z ojców, przybyłych na szczyt. 

Dzień, który nazwany jest Dniem Energetycznym, zakończył się szeregiem deklaracji. Myślę, że przeszły one oczekiwania. Padły konkretne zobowiązania Kanady oraz Włoch, które związane są z zaprzestaniem finansowania węgla. Odchodzenie od używania tego surowca stała się bardzo popularne – Andrzej Błachowicz, szef londyńskiej firmy zajmującej się kwestiami klimatycznymi.

W COP26 wziął udział także premier, Mateusz Morawiecki. Wydarzenia związane ze szczytem w Szkocji będą trwały do 12 listopada.

Ponadto w audycji:

  • Belgia: Parlament Europejski pozwał Unijną Komisję Europejską za niestosowanie mechanizmu warunkowości. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania rządów prawa. Materiał Beaty Płomeckiej;
  • Rosja: Moskwa zawiesza swoje przedstawicielstwo przy  NATO. Relacja Wojciecha Cegielskiego;
  • Czechy: Liderzy pięciu partii, które mają stworzyć nowy większościowy rząd, ogłosili porozumienie w sprawie umowy koalicyjnej i wspólnego programu. Przygotował Wojciech Stobba; 
  • Tajwan: "Nie jesteście sami” to przesłanie grupy eurodeputowanych, którzy przybyli z pierwszą, oficjalną wizytą. Jakie oczekiwania mają Tajwańskie władze? Materiał Tomasza Sajewicza;
  • Rosja: Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka podpisali dekret pogłębiający integrację Moskwy z Mińskiem, który obejmuje 28 obszarów współpracy w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Gość: Tomasz Grzywaczewski.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Adam Dąbrowski
Data emisji: 6.11.2021
Godzina emisji: 14.06

zch

Polecane