"Pieśń, która nas reprezentuje". Znaczenie hymnu dla młodego pokolenia [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pieśń, która nas reprezentuje". Znaczenie hymnu dla młodego pokolenia [POSŁUCHAJ]
Józef Wybicki jest twórcą "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech"Foto: Polona

11 listopada "Mazurek Dąbrowskiego", który od 1926 roku jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej, rozebrzmi we wszystkich polskich szkołach. Uczniowie XXV Liceum Ogólnokształcącego w warszawskiej Falenicy traktują ten dzień szczególnie – patronem ich szkoły jest Józef Wybicki, autor słów pieśni. Reportaż "Do hymnu" Doroty Bonieckiej-Górny to opowieść o znaczeniu i roli hymnu państwowego w życiu młodego człowieka.

Posłuchaj

12:42
Reportaż "Do hymnu" Doroty Bonieckiej-Górny (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nasza pieśń

Hymn to pieśń kojarząca się najsilniej ze Świętem Niepodległości, ale to nie jedyny dzień, w którym wyśpiewujemy jego słowa – towarzyszą one nam w trakcie uroczystych apeli i zbiórek, z okazji najróżniejszych rocznic patriotycznych i na wydarzeniach sportowych. – Jeżeli słyszymy Mazurka Dąbrowskiego, kiedy np. nasze polskie reprezentacje wygrywają, to oznacza, że w tym momencie Polska jest najlepsza. To dla nas ważne – powiedział jeden z uczniów XXV LO.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie 1200 free
Hymn Polski - poznaj historię tego utworu

 – Józef Wybicki jest dla wielu wzorem naśladowania głębokiego patriotyzmu. Co prawda młodzież obecnie wiele razy odrzuca te autorytety, ponieważ chce być niezależna, ale nie całkiem zostają przez nią odrzucone. Kiedy w szkole jest przedstawienie, podczas którego jest śpiewany hymn, przechodzą przeze mnie ciarki. Ta pieśń nas reprezentuje – dodała uczennica.

– Jeżeli przy okazji śpiewania hymnu pojawia się nazwisko Wybicki, to daje do namysłu i przypomina, co to była za postać, w jakich wydarzeniach brała udział. Powinniśmy być następcami, tylko że w innych sprawach, jak wykształcenie, zdobycie pracy, wychowanie swoich dzieci w duchu patriotyzmu. Przypominanie im, że te osoby oddały życie za to, żeby było tak, jak jest teraz – kontynuował licealista.

Kiedy "Mazurek Dąbrowskiego" stał się hymnem

Józef Wybicki (1747-1822) uchodzi za jedną z najciekawszych postaci epoki stanisławowskiej – czasów odnowy Rzeczypospolitej, a zarazem jej upadku. Tekst "Mazurka Dąbrowskiego" napisał w 1797 roku w mieście Reggio nell’Emilia w północnych Włoszech. Chociaż funkcję hymnu pełnił już w XIX wieku, oficjalnie został nim w 1926 roku.

– Po zamachu majowym Sejm Rzeczypospolitej stał się wcale nie najważniejszym organem, w związku z tym sprawę hymnu załatwiono poza Sejmem. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało takie dokumenty, na podstawie których uregulowano, że "Mazurek Dąbrowskiego" zostanie wprowadzony jako tekst do szkół i zostanie uznany jako oficjalny hymn państwowy. To sprawa załatwiona bardzo niekonwencjonalnie, właściwie nieprzystająca do współczesnych realiów – opowiadał nauczyciel.

„Mazurek Dąbrowskiego” – nietypowy jak na hymn/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Do hymnu"
Autorka reportażu: Dorota Boniecka-Górny
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 18.41

kr

Polecane