"Morze w czasach zarazy". Kaszuby na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"Morze w czasach zarazy". Kaszuby na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Romuald Wicza-PokojskiFoto: Barbara Marcinik

Przed trzema laty rozpoczęliśmy nagrywanie słuchowisk poza siedzibą Teatru Polskiego Radia. Do tej pory zostały zrealizowane w ten sposób cztery słuchowiska: dwa na Mazurach, jedno na Kaszubach i jedno na Podlasiu. I tak powstał cykl "Małe Ojczyzny na Scenie teatralnej Trójki".

Na pierwszej w tym roku listopadowej STT przypominamy "Morze w czasach zarazy" – sztukę Wojciecha Fułka w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

Posłuchaj

52:51
"Morze w czasach zarazy" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Słuchowisko nadajemy w oktawie Zaduszek. Pojawia się w nim motyw naszego związku z przodkami, którzy pozostawili nam ważne przesłanie-ostrzeżenie. Wystarczy tylko wsłuchać się w ich głos.

Przed emisją słuchowiska przedstawiamy rozmowę z jego autorem oraz z Tomaszem Fopke, Kaszubą, dyrektorem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. To okazja, by porozmawiać m.in. o języku kaszubskim i o naszej odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, co szczególnie ważne w czasach, gdy mierzymy się z kolejnymi nawrotami pandemii.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Po sukcesie mazurskiej premiery zaryzykowaliśmy wyprawę na głębokie Kaszuby, precyzyjnie – na Kaszuby Północne. Miejsce premiery odnaleźliśmy w Wejherowie, w gościnnym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Romuald Wicza-Pokojski i realizatorzy Romuald Wicza-Pokojski i realizatorzy

Napisanie tekstu słuchowiska o kaszubskiej tematyce zaproponowaliśmy już przed rokiem Wojciechowi Fułkowi, z urodzenia sopocianinowi i autorowi kilku słuchowisk dla STT. Do wyreżyserowania premiery zaprosiliśmy dramaturga, reżysera, także mazurskich "Majnegór" – Romualda Wiczę-Pokojskiego, a o współpracę poprosiliśmy Radio Gdańsk.

Aktorzy Aktorzy

Ekipę aktorską stworzyli artyści gdańsko-sopocko-warszawscy.

Po tygodniach przygotowań powstało słuchowisko pod znaczącym tytułem: "Morze w czasach zarazy". Opowiada ono wielowątkową historię kaszubskiego rybaka, z kaszubską mitologią w tle, z tajemniczą wiadomością-przepowiednią w butelce, z okolicznościami, w jakich przepowiednia się sprawdza.

Wojciech Fułek Wojciech Fułek

Ważnym elementem słuchowiska jest język kaszubski, który pojawia się w nim w momentach kluczowych.

Wojciech FułekKacper Fułek

Wojciech Fułek, nie po raz pierwszy, wprowadza też do słuchowiska akcent "Trójkowy", co traktujemy jako rodzaj sympatycznego żartu.

Realizatorzy: Andrzej Brzoska, Andrzej Dubas i Marek Iwanowski Realizatorzy: Andrzej Brzoska, Andrzej Dubas i Marek Iwanowski

Czy atmosfera, w jakiej słuchowisko powstało, w piękne lipcowe popołudnie, będzie możliwa do przekazania? Przekonajmy się, słuchając Sceny Teatralnej Trójki.

Tomasz Fopke, dyr. Muzeum Piśmiennictwa iMuzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke, dyr. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

***

Wojciech Fułek – "Morze w czasach zarazy" – Powtórka – 7.11.2021, godz. 20.05.

 • Reżyseria – Romuald Wicza-Pokojski
 • Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska
 • Realizacja – Andrzej Dubas i Marek Iwanowski z Radia Gdańsk
 • Wokalizy – Kacper Fułek
 • Tłumaczenie tekstów na język kaszubski – Tatiana Slowi

Występują:

 • Maria Seweryn – profesor Blanka Kozłowicz
 • Andrzej Żak – Bruno Khonke
 • Magdalena Żulińska – Weronika Khonke
 • Krzysztof Gordon – Narrator
 • Tomasz Fopke – Głos z butelki

Czas trwania: 39 minut

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane