Rower pod choinkę. Trwa zbiórka jednośladów, które trafią do potrzebujących

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rower pod choinkę. Trwa zbiórka jednośladów, które trafią do potrzebujących
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Stare i nieużywane rowery, zamiast zabierać miejsce w garażach i na strychach, mogą wywołać uśmiech u najbardziej potrzebujących dzieci. W całym kraju można oddawać nieużywane już jednoślady. Wolontariusze przyjmują sprzęt, który po odnowieniu trafi do wychowanków domów dziecka i domów opieki społecznej. 

Akcja "Oddaj rower" to coroczne wydarzenie organizowane od 2017 roku. W ramach inicjatywy białostocka Fundacja przekazała potrzebującym prawie 600 jednośladów. 

– Mimo że to kolejna edycja, wciąż mamy wiele pytań i niewiadomych. Największą z nich jest to, ile środków na renowację rowerów uda nam się pozyskać. Zbiórka cały czas trwa, a my jesteśmy na półmetku. Chętnych, by pomóc, jest sporo. Liczymy, że uda nam się poprawić wynik sprzed roku. Naprawiliśmy wtedy ponad trzysta jednośladów. Wszystkie z nich trafiły do potrzebujących. W tym roku dołączyły do nas nowe miasta i serwisy. Jesteśmy pełni optymizmu, że uda nam się uszczęśliwić jeszcze więcej osób  powiedział Kamil Bakoniuk, jeden z pomysłodawców akcji. 

Posłuchaj

4:01
Rowery dla potrzebujących. Trwa akcja "Oddaj rower" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jaki rower? 

– Rowery, które chcemy oddać, nie mogą być za mocno zdezelowane. Pamiętajmy o tym, że zamiast zajmować się jednym, bardzo starym pojazdem, w jego miejsce możemy naprawić kilka innych, a w związku z tym uszczęśliwić więcej dzieci. Zbieramy przeróżne jednoślady, od czterokołowych, przeznaczonych dla najmłodszych dzieci, po rowery dla nastolatków. Pojazdy można oddawać w naszej sieci partnerskiej na terenie całego kraju. Szczegółowa lista dostępna jest na stronie internetowej, podobnie jak opis procedury oraz wykaz placówek, z którymi współpracujemy – wyjaśnił. 

Limit 

– Niestety obowiązuje nas limit rowerów, które jesteśmy w stanie przyjąć. Ogranicza nas budżet. Koszt naprawy jednego roweru to około stu złotych. W tej chwili dysponujemy około 20 tysiącami złotych. Wiemy więc, że możemy sobie pozwolić na naprawę około dwustu pojazdów. Tyle też przyjmiemy i rozdamy. Jeżeli uda nam się pozyskać więcej środków, nic nie stoi na przeszkodzie, by liczba ta była większa – zaznaczył.

"Oddaj rower"

– Akcja "Oddaj rower" przez trzy lata była inicjatywą lokalną. W ubiegłym roku osiągnęła rangę ogólnopolską. Dołączyły do nas kolejne miasta: Bydgoszcz, Toruń oraz Lublin. Ludzi dobrego serca, którzy chcą pomagać i mają ku temu możliwości, jest naprawdę sporo. Razem czynimy dobro i dajemy dzieciom uśmiech – powiedział. 

– Zbiórkę rowerów zakończymy w okolicach połowy grudnia. Naszą misją jest, aby móc sprawić najmłodszym lepsze święta Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że największą ilość rowerów uda na się rozdać w okolicy 24 grudnia – dodał. 

Akcja Oddaj Rower 2020 - podsumowanie / sprint-rowery.pl

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Grzegorz Pilat
Data emisji: 5.11.2021
Godzina emisji: 16.14

zch

Polecane