Regeneracja po treningu – radzi specjalista

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Regeneracja po treningu – radzi specjalista
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/baranq

– W jaki sposób szybko dojść do siebie po treningu? – to pytanie zadaje sobie wielu biegaczy. Bo jeśli mamy np. przed południem ważne spotkanie biznesowe, to wyjściem jest rezygnacja z porannego treningu. A może jednak jest jakiś inny sposób pozwalający mimo wszystko pobiegać?

– Sauna jest bardzo dobrym środkiem regeneracyjnym. Oczywiście odpowiednio stosowana i w odpowiednim czasie i dawce – radzi dr Remigiusz Rzepka, spec od przygotowania motorycznego piłkarskiej kadry Adama Nawałki.


posiłek śniadanie jajko 1200x660.jpg
Co jeść po bieganiu? Dietetyk podpowiada

Posłuchaj

3:40
Jak sie regenerować po treningu? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Polecam krótkie bodźce. Czyli prysznic po treningu, wytarcie ciała, wcześniej jeszcze odpowiednie nawodnienie i wejście do sauny na krótki czas. "Krótki czas" to pojęcie jest bardzo indywidualne: od 2 do 4 minut. Ale chodzi o pierwsze krople potu na ciele – tłumaczy dr Rzepka. – Na tym kończy się pierwszy etap: wychodzimy z sauny i się schładzamy. Przy czym chodzi o dłuższe schłodzenie, a nie jednorazowe zlanie zimną wodą – wyjaśnia.

Po takim schłodzeniu znowu należy się wytrzeć ręcznikiem i chwilę odpocząć. – Potem możemy znowu wejść do sauny. Taki cykl możemy powtórzyć trzy do pięciu razy – radzi Trójkowy ekspert.

W zależności od celu, jaki chcemy uzyskać, możemy ten cykl zakończyć zimnym bodźcem albo ciepłym.

– Jeżeli chcemy się bardziej rozluźnić, to zakończymy go sauną, ewentualnie ciepłym prysznicem. Jeżeli chcemy zostawić uczucie pobudzenia, to zostaniemy po całym cyklu schłodzeni zimną kąpielą końcową – dodaje gość Krzysztofa Łoniewskiego.


***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 14.18

pr


Polecane