Co nowego w dowodach osobistych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co nowego w dowodach osobistych?
Dowód osobistyFoto: PaulSat/shutterstock.com

Od 8 listopada w całym kraju będą wydawane nowe dowody osobiste. W dokumentach pojawią się nowe dane dotyczące właściciela. Ma to wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, gdyż w założeniu zdecydowanie utrudni np. kradzież danych osobowych.

W nowych dowodach mają się znaleźć nasze dane biometryczne zaszyfrowane elektronicznie, pojawi się również podpis właściciela. Nie będzie możliwości składania wniosków przez internet. Wejście w życie nowych dowodów nie oznacza bynajmniej przymusowej wymiany. To nastąpi automatycznie, po tym jak stare dokumenty utracą ważność.


shutterstock_rodo kradzież danych 1200.jpg
Wyciek danych osobowych. Jak należy reagować?

Posłuchaj

4:02
Od 5 listopada będą nowe dowody osobiste (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną o wysokim stopniu zabezpieczenia, która  podobnie jak w przypadku paszportów  będzie zawierać wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych – tłumaczy Monika Głazik z Urzędu Miasta w Lublinie. – Dodatkowo w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, także skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej – wylicza.

– Z uwagi na to, że nie możemy złożyć odcisków palców przez internet, nie będzie możliwości składania wniosków o dowód osobisty online. Oznacza to, że jedyną drogą uzyskania nowego dowodu osobistego będzie osobista wizyta w urzędzie – dodaje Joanna Gędek z wydziału promocji polityki cyfrowej kancelarii premiera.

Odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12. roku życia oraz od osób, od których pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe. W przypadku osób, które z uwagi na stan zdrowia nie będą mogły udać się do urzędu i złożyć wniosku, będą je odwiedzać urzędnicy wyposażeni w specjalne stacje mobilne, by pobrać odciski palców.

Jest oczywiste, że kodowanie w dowodzie osobistym tego typu danych może budzić wątpliwości i obawy o bezpieczeństwo. – Jest to ograniczenie prywatności ludzi. Teoretycznie plus jest taki, że później będzie można użyć tej cechy biometrycznej [odcisku palca – red.] do jakiejś formy uwierzytelnienia się – przyznaje Damian Rusinek, specjalista ds. bezpieczeństwa IT. – Na pewno pojawią się ataki wykorzystujące odcisk palca, czy ogólnie ten nowy dowód. Będzie wygodniej, ale mniej bezpiecznie. Trzeba więc będzie go pilnować – ostrzega.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Filip Karman
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 16.14

pr


Polecane