Podnieś słuchawkę i posłuchaj o Dukli. Budka telefoniczna uzyskała nową funkcję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podnieś słuchawkę i posłuchaj o Dukli. Budka telefoniczna uzyskała nową funkcję
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Seksan44

Przez lata były nierozerwalnie związane z krajobrazem ulic na całym świecie. Kres temu położył powszechny dostęp do telefonów komórkowych. Budki telefoniczne, jak się okazuje, przeżywają swój renesans. Na oryginalny pomysł wykorzystania wpadli mieszkańcy Dukli w Beskidzie Niskim. W centrum przygranicznego miasteczka przy przystanku autobusowym postawiono budkę telefoniczną, która ma pomóc w promocji miejskich atrakcji.

zegar telefon retro vintage 1200.jpg
Podaje nam datę i godzinę już od 85 lat. Zegarynka nadal istnieje i ma się dobrze

Telefoniczny przewodnik

Władze Dukli niewątpliwie zainspirowały inne europejskie miasta, jak chociażby szwajcarska Bazylea, gdzie zadaniem budek telefonicznych jest promocja poezji. Budka w Dukli spełnia rolę przewodnika po okolicy. 

W środku zmieszczą się dwie osoby. Budka jest przystosowana także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz oraz wewnątrz obiektu można zobaczyć stare zdjęcia miasteczka wzięte z pocztówek. Jest też słuchawka identyczna jak te, których używano kiedyś. – To nie jest budka telefoniczna, a budka zrewitalizowana z aparatem, w którym można wysłuchać informacji o Dukli – mówi zajmująca się promocją miejscowości Krystyna Boczar-Różewicz.


Posłuchaj

3:59
Budka telefoniczna powróciła na ulicę w postaci… przewodnika po mieście (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dzieje Dukli w trzech językach

Cały projekt ma na celu uatrakcyjnić transgraniczny szlak rowerowy Beskidzkie Muzea. Podnosząc słuchawkę i wciskając jeden z kilkunastu przycisków, można wysłuchać historii o Dukli w językach polskim, słowackim i angielskim.

– To wyjątkowe opowieści przedstawione w ciekawy sposób. Trwają około dwóch minut. Turyści i mieszkańcy mogą poznać ciekawostki na temat szesnastu poszczególnych przystanków. Są to opowieści m.in. o wybudowanym w stylu rokoko drezdeńskim kościele pw. św. Marii Magdaleny, budynku poczty, sądzie grodzkim, domu Pod Lipami, Sanktuarium św. Jana z Dukli, cmentarzach wojennych, Muzeum Historycznym – Pałacu w Dukli, synagogach, wieży widokowej na górze Cergowej i wielu innych – wymienia Anna Chłopecka z Transgranicznej Informacji Turystycznej.

Budka przygotowana w ramach projektu "Dukla – Svidnik 360 stopni" kosztowała 23 tys. zł. Ma zostać przekazana do użytku w marcu 2022 roku, ale w ramach testów można już korzystać z podpowiedzi, jakie oferuje. 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Janusz Jaracz
Data emisji: 4.11.2021
Godziny emisji: 6.49

kr

Polecane