Prof. Zybertowicz o migrantach: wielu z nich zdaje sobie sprawę z warunków na granicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Mam wrażenie, iż wielu polityków UE tak bardzo uwierzyło w swoją narrację o wartościach europejskich, że są zadowoleni, iż to Polacy bronią granicy, a oni umywają ręce – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, w audycji "Salon Polityczny Trójki".

Gość Programu 3 Polskiego Radia zwrócił uwagę na informacje wiceszefa MSZ Marcina Przydacza, z których wynika, że polskie placówki dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą migranci, nie odnotowały zwiększonego wpływu wniosków. Jak podkreślił prof. Zybertowicz, wnioski można składać także korespondencyjnie.

TT granicaa 1200.jpg
Budowa zabezpieczenia granicy państwowej. Od dziś obowiązuje ustawa

 Co więcej, minister (Marcin Przydacz – przyp. red.) wskazuje, że ogromna część migrantów zdaje sobie sprawę z tego, w jakich warunkach znajdą się na granicy białorusko-polskiej i że będą dokonywali nielegalnych przekroczeń w sytuacji, gdy nie składają dostępną i legalną drogą wniosków o azyl  powiedział doradca prezydenta.


Posłuchaj

13:27
Prof. Andrzej Zybertowicz o migrantach (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Praca dla migrantów

Jeden z polskich przedsiębiorców zaoferował przyjęcie do pracy co najmniej stu migrantów. Zdaniem prof. Zybertowicza "Polska powinna mieć migrantów, którzy chcą tu pracować".

– Ogromna część (...) tych, którzy nielegalnie przekraczają granicę z naszym krajem sąsiednim, którzy nie próbują składać wniosków azylowych, którzy nie udają się na przejścia graniczne, to są ludzie, którzy chcą znaleźć się w Niemczech w nadziei na skorzystanie z dość hojnego systemu opieki społecznej – stwierdził.

Najczęściej czytane

UE ws. migrantów

Gość "Salonu Politycznego Trójki" odniósł się także do zachowania Unii Europejskiej w sprawie migrantów. Jak powiedział, "Unia zachowuje się dwuznacznie".

 Mam wrażenie, iż wielu polityków UE tak bardzo uwierzyło w swoją narrację o wartościach europejskich, że są zadowoleni, iż to Polacy bronią granicy, a oni umywają ręce  stwierdził.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta)
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 8.45

bf/kr


Polecane