Lato w Nohant, jesień na Bemowie. Kinga Dębska i Tomasz Karolak w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lato w Nohant, jesień na Bemowie. Kinga Dębska i Tomasz Karolak w TPK
Kinga DębskaFoto: Barbara Marcinik

Listopad 2021 w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem" rozpoczynamy energetycznie, a to za sprawą naszych gości. Jest ich tylko dwoje, ale ich pozytywną energią można by obdzielić uczestników sporego zgromadzenia.

Kingę Dębską – reżyser słynnych filmów fabularnych – zaprosiliśmy po raz pierwszy, gdyż, jak się zorientowaliśmy, pracuje także w teatrze. W Teatrze TV mogliśmy obejrzeć właśnie (25 października) premierę jej wersji "Lata w Nohant" – dramatu Jarosława Iwaszkiewicza. Poprzednią telewizyjną realizację tej sztuki TV pokazała ponad 20 lat temu. Było ich do tej pory cztery: Józefa Słotwińskiego, dwie Olgi Lipińskiej oraz Agnieszki Glińskiej. Prapremiera "Lata w Nohant" miała miejsce w Warszawie w Teatrze Małym w 1936 roku. Sztuka opowiada o ostatnim wspólnym lecie George Sand i Fryderyka Chopina. Historia to – można przyjąć – powszechnie znana, z tym większą ciekawością oglądaliśmy realizację, o której w tym wydaniu "TPK" rozmawiamy.


Posłuchaj

1:53:57
Kinga Dębska i Tomasz Karolak gośćmi Marbary Marcinik (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kinga Dębska  Foto: Barbara Marcinik Kinga Dębska Foto: Barbara Marcinik

Nie zajmujemy się co prawda filmem, ale skonsultowawszy się z Rikiem Jaźwińskim, najnowszy film naszego gościa – "Zupa nic" – także omawiamy. Tym bardziej, że opowiada o czasach, które były dla nas ważne – o początku lat 80. Kindze Dębskiej przyszło dojrzewać w schyłkowym PRL-u, który tak wiarygodnie oddała w swoim filmie, stanowiącym prequel słynnych "Moich córek krów". Teraz już wiemy, że był to czas straszny, wtedy był po prostu czasem nam danym. "Zupa nic" właśnie "wylatuje" do USA. Jak przyjmie ją Polonia, ale nie tylko ona, może uda się nam dowiedzieć po powrocie pani reżyser z wyprawy za ocean.  

"Zupa Nic" w reżyserii Kingi Dębskiej   Foto: mat. promocyjne "Zupa nic" w reżyserii Kingi Dębskiej Foto: mat. promocyjne

Tomasza Karolaka przypadkowo obsadziliśmy ostatnio w "TPK" w roli otwierającego sezon letni i sezon jesienny. Teraz przyszło mu inaugurować… czas zimowy. Twórca prywatnego Teatru IMKA, aktor filmowy i teatralny, zdecydował się powrócić po przerwie do organizowanego przez siebie przed ośmioma laty Festiwalu Polska w IMCE. Zapraszane przez niego teatry z najciekawszymi spektaklami spoza Warszawy miały swoją liczną publiczność, kiedy IMKA działała w centrum Warszawy, przy ulicy Konopnickiej. Od lata teatr ten działa na odległym od centrum Bemowie, na pięknych przyleśnych terenach. Zdobywa już swoją publiczność i zaprasza ją właśnie na festiwal. Tomasz Karolak opowiada nam o tym w swoim programie, który otwiera to wydanie. W dalszej części z aktorem rozmawiamy też na inne tematy.

Tomasz Karolak  Foto: Forum/Filip Radwański Tomasz Karolak Foto: Forum/Filip Radwański

Liczymy na to, iż słowa naszych gości spowodują, że otrząśniemy się z ewentualnej jesiennej melancholii, prosząc tylko, by plany ludzi filmu i teatru mogły być realizowane, tak abyśmy – choć zewsząd napływają złe wiadomości – wreszcie mogli żyć w miarę normalnie. Nie poddajemy się więc, wierząc, że Dobre jest silniejsze od Złego.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 0.05

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane