Polski autobus autonomiczny już za dwa lata!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski autobus autonomiczny już za dwa lata!
zdj. ilustracyjneFoto: Wrner Spremberg/Shutterstock

Autobus autonomiczny sam zabierze pasażerów, zamknie drzwi, zawiezie podróżnych we wskazane miejsce. I to wszystko bezpiecznie i bez kierowcy. Nad takim właśnie pojazdem pracuje start up z Gliwic.

Na razie prace są w fazie testowej. Właśnie skończono tworzyć oprogramowanie, które wgrano do "muła testowego", czyli... pojazdu konkurencji, który zakupiono 18 miesięcy temu. Oznacza to, że choć sama konstrukcja fizyczna jest "obca", to najważniejszy element, serce systemu, czyli wszystkie komputery i algorytmy są autorstwa polskiej firmy.


Ikarus autobus PRL 1200.jpg
Nowoczesne i wspaniałe czy hałaśliwe i niebezpieczne? 40 lat temu Ikarusy pojawiły się na ulicach Krakowa

Posłuchaj

4:14
Kiedy będzie polski autobus autonomiczny (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– "Muł testowy" ma już zamontowaną sensorykę: kamery, lidary, magnetometry, żyroskopy, na bazie których jesteśmy w stanie odczytywać, co się wokół pojazdu i co się z pojazdem dzieje. To jest tak zwana fuzja danych z wielu sensorów – tłumaczy Michał Polończyk z Autonomous Systems. – Osiągnęliśmy "poziom czwarty", czyli pojazd jest w stanie sam operować po zdefiniowanym wcześniej obszarze, pod nadzorem zdalnym lub lokalnym. Porusza się z dokładnością do kilku centymetrów – zapewnia.

Testowany pojazd jest w pełni elektryczny, może zabrać do 12 osób, a jego ciężar nie może przekraczać 2,5 tony.

– Liczymy, że w najbliższych latach będzie odgrywał największą rolę w rozwiązaniu problemu "pierwszego i ostatniego kilometra" – ocenia Mikołaj Kwiatkowski, ekspert ds. rozwoju nowych technologii z Trapeze Poland. – A także w miejscach, które są niedostępne dla pojazdów wielkogabarytowych jak autobusy midi, mini czy maxi – dodaje.

– Rozwijamy cały system poprzez transport na żądanie, który już działa w niektórych miastach w Polsce. Drugim elementem będzie nasz autorski pojazd, który w tej chwili budujemy. Trzecim elementem jest system autonomii, który będzie zainstalowany w tym pojeździe – wylicza Michał Polończyk. A zapytany, kiedy możemy się spodziewać tego autobusu, odpowiada: – Rok 2023.

Autobus autonomiczny w zajezdni PKM Jaworzno – jazda bez kierowcy/YouTube Miasto Jaworzno

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
ProwadziWitold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 3.11.2021
Godzina emisji: 12.22

pr


Polecane