Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Darmowy listopad"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Darmowy listopad"
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Thomas Wyness

Już po raz dziesiąty Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania, a także udziału w spotkaniach edukacyjnych w ramach akcji "Darmowy listopad". Na gości czekają dzieła z zamkowej kolekcji, wśród nich obrazy Rembrandta oraz Matejki.

Na co warto zwrócić uwagę? – To przede wszystkim nasza ekspozycja zamkowa, apartamenty Wielki i Królewski. Najciekawsza część zamku została udostępniona bezpłatnie dla publiczności w każdym wieku. Jesteśmy czynni od wtorku do niedzieli, wystarczy przyjść, odebrać wejściówkę i wejść na trasę zamkową. A tam już kilka atrakcji: przede wszystkim sławne obrazy Rembrandta. Pamiętajmy, że są tylko trzy obrazy tego malarza w Polsce, z czego dwa właśnie w Zamku Królewskim w Warszawie – mówi Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie, i dodaje, że można oglądać także dzieła z XVIII wieku. – To obrazy Bacciarellego i Canaletta, ale także XIX-wieczne malarstwo historyczne, m.in. Jana Matejki – wymienia gość Trójki.


Posłuchaj

6:22
"Darmowy listopad" na Zamku Królewskim w Warszawie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W Sali Tronowej przygotowaliśmy małą niespodziankę. Wszyscy wiedzą, że Zamek Królewski jest odbudowany, są w niego wkomponowane relikty oryginalnego zamku, i właśnie jeden z takich elementów, bardzo dla nas ważny, cenny, jest prezentowany w Sali Tronowej. Chodzi o orła z zaplecka królewskiego tronu. Orły te miały niesamowitą historię, były zamówione przez Stanisława Augusta jako dekoracja. Zaplecek zdobiło 86 orłów, które niestety w czasie pożogi wojennej zaginęły. Hans Frank w październiku 1939 roku podobno osobiście je zrywał i rozdawał swoim oficerom. Poszukiwania orłów trwały od rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego, czyli od lat 70. Dopiero w latach 90. jeden został odnaleziony, pod spodem w języku niemieckim miał napis "pamiątka z Warszawy". Na podstawie tego jednego, który prezentowany jest w specjalnej gablocie, zostały odtworzone wszystkie pozostałe – opowiada Michał Sobieraj.

"Darmowy listopad" w Rezydencjach Królewskich - konferencja prasowa / Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Podczas "Darmowego listopada" na Zamku Królewskim zaplanowane zostały także wydarzenia edukacyjne – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. To m.in. 200 bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu "Twoja najpiękniejsza lekcja historii", podczas których w ciekawy i zaskakujący sposób poruszone zostaną tematy związane z historią, sztuką i życiorysami wybitnych postaci. W niedziele natomiast odbywają się spotkania edukacyjne na wystawie czasowej "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego". Uzupełnieniem oferty stacjonarnej jest oferta online, w tym bezpłatne wykłady w ramach cyklu "Zamek dla maturzystów".

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Sobieraj (kierownik Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 3.11.2021
Godziny emisji: 11.41

Polecane