"Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!" Malarstwo van Gogha ożywione na wystawie w centrum EXPO XXI

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!" Malarstwo van Gogha ożywione na wystawie w centrum EXPO XXI
Wystawa "Meet Vincent Van Gogh Experience"Foto: PAP/EPA/David Fernández

Odwiedziła Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Las Vegas i Toronto. Teraz przyszedł czas na Polskę. W centrum EXPO XXI w Warszawie do połowy stycznia przyszłego roku można oglądać wystawę "Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!". O połączeniu wielkiej sztuki z najnowszymi technologiami multimedialnymi opowiedziała Daria Solar – malarka i kuratorka wystawy, współtwórczyni nominowanego do Oskara filmu "Twój Vincent".

Posłuchaj

5:03
Wystawa "Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!" zawitała do Polski. Rozmowa z kuratorką i malarką Darią Solar (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szkice, listy i pejzaże z końca kariery

Na wystawę "Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!" składają się pokrywające ściany i zawieszone pod sufitem podświetlane ekrany prezentujące twórczość Vincenta van Gogha w technice 3D – od szkiców po obrazy i listy, które postimpresjonista pisał do swojego brata Theo. 

– Twórczość Vincenta jest bardzo bogata. Mamy listy, szkice, prace czarno-białe i kolorowe. Wystawa przeplata wątki spokojne, romantyczne, a czasem nawet smutne, z przepięknymi pejzażami z końca jego kariery – opowiada goszcząca w środowej audycji "Trójka przed Południem" Daria Solar.

Bez natłoku koloru

Wrażeniom wizualnym towarzyszy muzyka klasyczna (głównie Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena) oraz głos Roberta Gulaczyka, odtwórcy tytułowej roli w filmie "Twój Vincent", który czyta listy van Gogha.

Posłuchaj

5:25
Malowanie sercem. Daria Solar o pracy nad filmem "Twój Vincent" (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Na wystawie zobaczą Państwo ciąg zmieniających się barw, ale też doznają wyciszenia. Obrazy są dopasowane do tego, co czyta Piotr Gulaczyk. Atmosfera jest niezwykła, bardzo wzruszająca, bardzo piękna. Nie ma natłoku koloru, ponieważ po kolorowych scenach i obrazach są pokazywane obrazy bardziej stonowane – zachęca kuratorka wystawy.

twój vincent 1200.jpg
"12 obrazów na sekundę" Sean Bobbit o kulisach filmu "Twój Vincent"

Multimedialna przygoda z postimpresjonizmem

Powodem, dla którego w wystawie "Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!" połączono XIX-wieczną sztukę z nowymi technologiami multimedialnymi, była chęć zainteresowania i przekonania do malarstwa młodych ludzi. Jednak nie są oni grupą docelową organizatorów.

– To wystawa, na którą mogą przyjść wszyscy. Zapraszamy całe rodziny. Dzieci na pewno nie będą się nudziły, ponieważ obrazy cały czas się zmieniają. Można chodzić między wyświetlaczami, a część obrazów można obejrzeć na suficie lub na podłodze. Zapraszamy również seniorów, ponieważ można usiąść na specjalnych pufach, które umożliwiają obejrzenie całej wystawy – mówi Daria Solar.

Ekspozycja "Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!" trwa 45 minut i jest dostępna dla widzów od 29 października 2021 roku do 14 stycznia 2022 roku w centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie.

VAN GOGH Multi-sensory exhibition Warszawa/TIME FOR A BREAK Comunedilittoria

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Daria Solar (kuratorka wystawy "Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów! Multi-Sensory Exhibition" w Polsce, malarka, współtwórczyni filmu "Mój Vincent")
Data emisji: 3.11.2021
Godziny emisji: 11.20,11.29

kr


Polecane