Z Bałtyku do kranów. Świnoujście wprowadza innowacyjny projekt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z Bałtyku do kranów. Świnoujście wprowadza innowacyjny projekt
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ nito

Czy już niedługo będziemy mogli swobodnie pić wodę z Morza Bałtyckiego? Świnoujście jako pierwsze miasto w Polsce będzie uzdatniało wodę powierzchniową metodą odwróconej osmozy, do tej pory używaną tylko w przemyśle.

Odsalanie wody morskiej

Wyspiarze przystąpili już do projektu realizacji punktu poboru wody morskiej. Powstanie on przy starorzeczu Świny, na tzw. Mulniku. Jak można się domyślać, woda nie będzie trafiała bezpośrednio do kranów. By tak mogło się stać, najpierw musi być uzdatniona. 

Odwrócona osmoza jest podstawą jednego ze sposobów odsalania wody morskiej. W 1949 roku Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles po raz pierwszy badał odsalanie wody morskiej, wykorzystując do tego celu półprzepuszczalne membrany. W połowie roku 1950 naukowcy z UCLA i Uniwersytetu Florydzkiego wyprodukowali wodę słodką z wody morskiej. W przypadku Świnoujścia będzie podobnie. Pobierana woda powierzchniowa jest bowiem zasolona, choć zasolenie nie jest znaczne.


Posłuchaj

2:53
Odwrócona osmoza odpowiedzią na pytanie o alternatywne źródła wody pitnej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czym jest odwrócona osmoza?

– Odwrócona osmoza to przepuszczanie wody przez półprzepuszczalną membranę, która ma mikroskopijne pory. Ta woda jest zdemineralizowana. Można ją wypić jednorazowo, ale nie powinna być spożywana w sposób ciągły. W związku z tym wymaga mineralizacji. Żeby nie przeprowadzać tego procesu w sposób sztuczny, powstał pomysł, żeby mieszać wodę z wodą głębinową – wyjaśnia dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu Małgorzata Bogdał. – Nie jest to woda słona, ale woda słonawa, w związku z tym ten proces odwróconej osmozy będzie procesem trochę mniej wymagającym, jeżeli chodzi o usuwanie chlorków – dodaje. 

Przełomowy projekt

Zdaniem prezydenta Świnoujścia Janusza Żmukiewicza projekt jest przełomowy i może służyć jako wzór dla innych miast. – Jeżeli nam się uda, wiele miast w Polsce będzie mogło skorzystać z tego projektu. 

Dodaje, że wyspiarze do budowy ujęcia wody i stacji uzdatniania są niejako zmuszeni. – W Świnoujściu wody nigdy nie było za dużo. Dzisiaj miasto rozwija się, a po wybudowaniu tunelu ten rozwój będzie jeszcze większy.

Jak działa system odwróconej osmozy?/USTM

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Maraszek
Data emisji: 3.11.2021
Godziny emisji: 6.47

kr

Polecane