Maciej Matysiak: nie chodzi o to, by grać szybko i głośno

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Maciej Matysiak: nie chodzi o to, by grać szybko i głośno
Maciej MatysiakFoto: mat. promocyjne

Mistrz kontrabasu i gitary basowej, kompozytor i producent, a zarazem jedna z najbardziej lubianych osób w branży muzycznej – Maciej Matysiak, gość tego wydania audycji Mateusza Krautwursta, opowiedział o swoich muzycznych fascynacjach, życiu w trasie, roli, jaką widzi dla siebie w zespole i pomyśle na solową płytę.

Maciej Matysiak znany jest szerszej publiczności na przykład jako muzyk wchodzący w skład zespołu towarzyszącego Mrozowi. Jest on jednak także wielkim fanem jazzu, gatunku, który motywuje go do szlifowania instrumentalnych umiejętności. – Muzyka jazzowa jest pod kątem, że tak powiem, "procesora w bani" najbardziej wymagająca i trzeba ją ćwiczyć. Na kontrabasie staram się ćwiczyć albo smyczkiem, albo jakieś jazzowe progresje. Ale na pewno nie nazwałbym siebie jazzmanem, bo to jest bardzo, bardzo wymagający gatunek.


Posłuchaj

53:33
Maciej Matysiak gościem Mateusza Krautwursta (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gość "Serdecznych Dźwięków" nie stroni też od słuchania muzyki rockowej, a niektórych ze swoich ulubionych artystów poznał dzięki płytom, które podrzuca mu jego młodszy brat. – Jest wśród nich Grizzly Bear, fenomenalny zespół i wyjątkowo wrażliwi muzycy. Polecam słuchać całymi płytami, bo to nie jest taka muzyka współczesna, gdzie są singielki, tylko właśnie cała płyta tworzy nastrój. No i brzmienie jest fenomenalne – mówił rozmówca Mateusza Krautwursta.

Maciej Matysiak nie ukrywa, że kiedyś chciałby wydać solową płytę. – Myślę o tym coraz intensywniej, ale nie chcę się z tym spieszyć. Chcę, żeby to było prawdziwe, moje i żeby to nie była kolejna płyta basisty, który się popisuje tym, że umie coś zagrać. Ja umiem zagrać szybko i głośno, ale moim zdaniem nie o to chodzi w muzyce. Chciałbym, żeby to były po prostu zakamarki mnie, i te weselsze, i bardziej mroczne.

Mrozu - "Szerokie wody" (live session), źródło: YouTube / Mrozu

Muzyk opowiedział też o roli, jaką powinien odgrywać w zespole basista. – Moim zdaniem każdy utwór trzeba grać tak, jakby to był twój utwór, ale z poszanowaniem dla autora i przede wszystkim piosenki. Nadrzędną wartością w piosence jest jej przekaz, tekst. Największą sztuką jest zrobić tak, żeby nie przeszkadzać, żeby forma była jasna, klarowna, a mimo to, żeby być tam sobą i żeby było słychać, że to ty grasz, żeby dorzucić troszeczkę swojej iskierki.

Lista utworów:

 1. Mrozu – "System"
 2. Trio Mocoto – "Não Adianta"
 3. NAO – "Woman (feat. Lianne La Havas)"
 4. Grizzly Bear – "Sleeping Ute"
 5. Badbadnotgood – "Lavender"
 6. Unknown Mortal Orchestra – "Hunybee"
 7. Vito Bambino – "Bunkrów nie ma"
 8. Jagoda Kret – "Błogostan"
 9. Dziewczyny – "Kto by chciał"
 10. Thundercat – "Them Changes"

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 1.11.2021
Godzina emisji: 23.05

kc/kr

Polecane