Odwiedzamy nekropolie. Jak poradzić sobie ze stresem za kierownicą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odwiedzamy nekropolie. Jak poradzić sobie ze stresem za kierownicą?
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Hayk_Shalunts

Już za chwile większość z nas wsiądzie do aut i przejedzie setki kilometrów, by spotkać się z rodziną i odwiedzić lokalne nekropolie. Nieodłącznym elementem podróży w tak newralgicznym czasie są korki. Co zrobić, by za kółkiem nie dać się ponieść emocjom?

Gdy emocje biorą górę, trudno zachować chłodną głowę. Negatywny wpływ może mieć na nas np. stanie w korku. Psycholog Natalia Skrzyczewska zaznacza, że jazda samochodem znacznie podnosi poziom kortyzolu. – Wysoki poziom stresu wywołuje jazda w godzinach szczytu i niepokój związany z utknięciem w kilkugodzinnym korku. Jeśli się spieszymy, poziom zdenerwowania znacznie wzrasta. Poczucie bycia uwięzionym i brak możliwości zrobienia czegokolwiek może nas bardzo zirytować. Roboty drogowe, objazdy, problemy z parkowaniem – wszystko to również ma ogromny wpływ na nasze emocje – podkreśla ekspertka.


Posłuchaj

3:35
Stresująca jazda w korkach. Jak opanować emocje? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Co zrobić, by ograniczyć stres? Przede wszystkim o jeździe samochodem nie można myśleć w kategorii "przegrany" albo "wygrany". – Zamiast wymachiwać rękami, wyzywać, używać klaksonu, lepiej wziąć po prostu głęboki oddech. Nie jesteśmy na torze wyścigowym, a więc jazda to nie zawody, dlatego nie należy myśleć o podejmowanych na drodze decyzjach, takich jak przepuszczanie innych kierowców, pieszych, ustępowanie pierwszeństwa, w kategorii "przegram" lub "wygram" – dodaje Natalia Skrzyczewska.

Gorącą krew kierowców skutecznie studzi lubuska policja. Marcin Maludy, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, mówi wprost, że nie ma zgody na głupotę i brak myślenia na drodze.

The Simple Solution to Traffic / CGP Grey

– Czasami są to wulgarne teksty, czasami trąbienie, czasami próby ominięcia kogoś pasem awaryjnym czy próby zawracania. Na polskich drogach dzieją się sceny dantejskie. My, jako policjanci, staramy się to eliminować, ale zawsze powtarzam, że po drugiej stronie musimy mieć sojusznika, czyli osobę odpowiedzialną – podkreśla Marcin Maludy.

Natalia Skrzyczewska dorzuca garść rad. – Nawet kilkuminutowa przerwa na rozprostowanie nóg czy szybka kawa na stacji benzynowej pozwoli nam zredukować poziom stresu, oczyścić umysł i zwalczyć zmęczenie spowodowane długą jazdą. I ostatnia rada: nasze negatywne nastawienie zwiększa podatność na stres, dlatego warto rozładować napięcie przed wyruszeniem w drogę, włączyć relaksującą muzykę czy przeczytać żart w internecie – proponuje psycholog.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji:
 1.11.2021
Godzina emisji: 7.39

mk

Polecane