Jarosław Sellin: instytucje pozarządowe mają instrumenty łagodzenia skutków inflacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

GUS podał w tzw. szybkim szacunku, że inflacja w październiku wzrosła do 6,8 proc. w ujęciu rok do roku. To najwyższy poziom tego wskaźnika od maja 2001 roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 proc. Temat ten podjęli goście "Śniadania w Trójce": Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej, Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

We wrześniu wskaźnik inflacji CPI wynosił 5,9 proc. Wówczas w skali miesiąca ceny wzrosły o 0,7 proc. Dzisiejsze dane to tzw. szybki szacunek GUS. Oznacza to, że mogą one zostać jeszcze później zweryfikowane.

inflacja1200.jpg
Eksperci: inflacja robi się niebezpieczna dla gospodarki i kieszeni obywateli

Według Izabeli Leszczyny należało w tej sprawie "działać dużo wcześniej". – Rząd oraz Narodowy Bank Polski mogą minimalizować skutki wzrostu inflacji, a nie przyczynę, którą była polityka monetarna i fiskalna – powiedziała polityk. Zaznaczyła, że "Rada Polityki Pieniężnej powinna zachowywać się odpowiedzialnie i jednak podnieść stopy procentowe więcej, niż to uczyniła". – To powinno być zrobione dużo wcześniej – dodała poseł Platformy Obywatelskiej.


Posłuchaj

47:36
Inflacja cen w Polsce – komentarze polityków (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jarosław Sellin zgodził się z jej słowami i zaznaczył, że "instrumenty łagodzenia skutków inflacji są w rękach instytucji, które są poza rządem i są od niego niezależne, czyli Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej". – Te organy powinny rozważyć sprawę podwyższenia stóp procentowych. Już raz dosyć duże i niewystępujące w ostatnich latach podwyższenie miało miejsce – powiedział polityk i wskazał, że "być może zostaną podjęte kroki w tym kierunku".

Zdaniem Marka Sawickiego "trzeba wyraźnie podkreślić to, iż rząd ma sporo instrumentów" łagodzenia inflacji. Zwrócił uwagę, że "głównym nośnikiem inflacji są przede wszystkim ceny paliw, energii i żywności". – Może trzeba by się zastanowić np. nad obniżeniem akcyzy, podatku VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc. czy nad wprowadzeniem zerowej stawki VAT na żywność naturalną. Byłoby to z korzyścią dla cen, a także dla producentów i konsumentów – ocenił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Paweł Mucha wskazał, że "w Niemczech jest najwyższa inflacja od 30 lat". – Mamy świadomość, że czynniki dotyczące wzrostu cen są przede wszystkim zewnętrzne – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP. 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Izabela Leszczyna (Platforma Obywatelska), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 30.10.2021
Godzina emisji: 9.08

PR24/nt/kr

Polecane