Reklama

reklama

Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych
Na liście uprawnionych do dodatku dla niektórych tzw. podmiotów wrażliwych są m.in. wspólnoty mieszkaniowe.Foto: shutterstock.com/Sergio Casal

Bardziej przypomina mieszkanie niż tradycyjne muzeum. Można w nim znaleźć dokumenty pamiętające lata 40. ubiegłego wieku, gazety z okresu PRL i przedmioty codziennego użytku, które niegdyś służyły całym społecznościom. W Lublinie działa Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, dla którego osiedla powojennego Lublina to wspólny trzon tożsamości czterech pokoleń mieszkańców miasta.

działka ogród 1200 free
Na wspólnym kawałku ziemi. Ogrody społeczne [POSŁUCHAJ]

Zaproszenie do podróży w przeszłość

– Dla nas ten mały pawilon jest wehikułem czasu. W pewnym sensie to zaproszenie do podróży w przeszłość, ale też narzędzie do pytania o przyszłość – tłumaczy Paulina Paga, prezes Fundacji "Teren Otwarty", pomysłodawczyni Muzeum Osiedli Mieszkaniowych.

Przy wejściu do tego wyjątkowego muzeum wita nas lustro. – To jedyna pozostałość z zakładu fryzjerskiego, który tutaj był. Jest na tyle sfatygowane, że nie da się go do końca domyć, ale przez tę mgłę możemy przejrzeć się nawzajem w swoich doświadczeniach – mówi Paulina Paga.

Posłuchaj

4:15
Mieszkańcy lubelskich osiedli mieszkaniowych tworzą niezwykłe muzeum (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Fragmenty historii

W MOM znajduje się też tzw. Szkatułkownia, czyli część ekspozycji poświęcona podróżom  a tam latarka uruchamiana za pomocą korbki, stare wnioski urlopowe i (szumnie nazywany niegdyś probierzem trzeźwości) alkomat. W kuchni stoją książki kucharskie i stare sprzęty kuchenne, w tym maszynka do mięsa, która wiele lat temu służyła mieszkańcom Lublina w sklepie mięsnym przy ul. Balladyny 10. 

– Pracowaliśmy z ludźmi z różnych pokoleń. Szukaliśmy sposobu na skłonienie ich do pogłębionych rozmów między sobą o sytuacjach związanych z zamieszkiwaniem, ale też o przyszłości osiedli i miast. Mieszkańcy przynoszą rzeczy, które są dla nich ważne. Mają sentyment do tego miejsca, czują się wychowani przez Lublin i lubelskie osiedla. Przywożąc nam fragment siebie i swojej historii, chcieliby go ponownie zobaczyć za kilka, kilkanaście lat – mówi prezes fundacji.


– Tutaj kumuluje się pamięć o wszelkich zdarzeniach, które towarzyszyły powstawaniu dzielnicy mieszkaniowej, osiedli na terenach wcześniej niezurbanizowanych oraz spółdzielczości w ogóle, aby pamięć o tych zdarzeniach nie uległa zatraceniu  dodaje Euzebiusz Maj, wieloletni pracownik spółdzielczości i biur projektów oraz laureat Nagrody Prezydenta miasta Lublin za obronę koncepcji urbanistycznej Oskara Hansena, któremu jest poświęcona część ekspozycji MOM.

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych znajduje się przy ul. Wileńskiej 21. Jest czynne w czwartki i piątki (w godz. 10-16) oraz w soboty (w godz. 9-12).

Czym się zajmujemy w Muzeum Osiedli Mieszkaniowych?/Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Lilianna Kaczmarczyk
Data emisji: 30.10.2021
Godzina emisji: 7.35

kr


Polecane