Szybciej nie znaczy bezpieczniej. Zachowajmy ostrożność na drodze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szybciej nie znaczy bezpieczniej. Zachowajmy ostrożność na drodze
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Najbliższy weekend wielu z nas upłynie pod znakiem podróży i odwiedzania grobów bliskich. Wyjazdy nie zawsze będą miały miejsce w sprzyjających warunkach. Spotkać mogą nas mgły i przymrozki, głównie o poranku. O czym należy pamiętać, by spokojnie dotrzeć do celu? Jakich zachowań powinniśmy się wystrzegać? 

Zawodowcy i specjaliści od prędkości są zgodni: szybciej nie znaczy bezpieczniej. To podstawowa zasada na jesiennych i zimowych drogach. – Pomimo rozwoju techniki za kierownicą musimy być w pełni skupieni. Zwłaszcza że stan wielu dróg nadal nie jest idealny. Pojazdy są coraz szybsze. Coraz mniej odczuwamy w nich prędkość. Poza tym w samochodzie rozprasza nas coraz więcej rzeczy, chociażby telefon. Najlepiej w ogóle nie bieżmy go do rąk – apelował Bartłomiej Marszałek, motorowodniak z Orlen Team, pierwszy Polak w Formule 1 H2O.


Posłuchaj

3:23
Piękna choć zdradliwa. Jesień na drodze (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czas reakcji na drodze

shutterstock_ policja droga drogówka partol free 280.jpg
Dziś rusza akcja "Znicz 2021". Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Większą prędkość oznacza krótszy czas reakcji. Nawet pół sekundy może decydować dosłownie o wszystkim. – Podczas podróży na samej drodze koncentrujemy się jedynie w 30 procentach. Często jedziemy z całą rodziną, ktoś nas rozprasza, z kimś rozmawiamy i słuchamy radia. W takim przypadku nasz czas reakcji wydłuża się o ponad sekundę, a trzeba pamiętać, że przy prędkości 50 kilometrów na godzinę w ciągu sekundy przejeżdżamy prawie 14 metrów – uczulał Tomasz Skarżyński, instruktor jazdy.

Zdradliwa pogoda

Jesień na drodze może okazać się wyjątkowo zdradliwa. – Rano jest już bardzo zimno, a w ciągu dnia świeci słońce. Wydaje nam się, że jest ładnie, a nawierzchnia wciąż może być wilgotna. Co za tym idzie, jest ślisko, mimo że droga jeszcze nie zamarza  wyjaśnił. 

Poślizg podsterowny - Szkolenie Bezpiecznej Jazdy Tor Łódź (odc. 4) / Tor Łódź


Wyobraźnia

– Na drogach przede wszystkim powinniśmy zaprzyjaźnić się z wyobraźnią. Zamiast pędzić, w spokoju cieszmy się drogą. Za dużo w nas pogoni. Każda gwałtowna, szybka jazda powoduje ryzyko, a my możemy się wpędzić w problem. Po prostu zwolnijmy – podkreślał Tomasz Czopik, były rajdowiec, promotor bezpiecznej jazdy.

Eksperci przypominają także o dokładnym sprawdzeniu stanu samochodu przed rozpoczęciem podróży. W skróceniu czasu reakcji i szybszym opanowaniu pojazdu może pomóc także przesunięcie fotela kierowcy bliżej kierownicy. 

Polska Policja - Tak wyglądają drogowe realia / Polska Policja 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis 
Data emisji: 29.10.2021
Godzina emisji: 8.13

zch/kr


Polecane