Sprawdzą się na talerzu i jako domowa dekoracja. Trwa sezon na dynie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sprawdzą się na talerzu i jako domowa dekoracja. Trwa sezon na dynie
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Może być składnikiem wielu dań. Robi się z niej zupę, placki, zapiekanki i ciasta. Przez rolników uprawiana jest między innymi ze względu na pestki. Po dynię sięgamy coraz częściej i chętniej. To charakterystyczne warzywo nie tylko urozmaica nasze dania, ale też upiększa wiele wnętrz i domów.

– Dynia to bardzo uniwersalne warzywo. Pięknie wygląda na naszych stołach jako ozdoba, ale może być także dodatkiem lub podstawą tradycyjnych dań. Należą do nich: słynny już krem z dyni, curry z dyni z bulionem lub zapiekanka z kaszy jaglanej i dyni – wyliczała Edyta Iroko z biura prasowego jednej z firm spożywczych.


Posłuchaj

4:07
Dynie. Bogactwo smaku i zdrowia (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dynie

– Rodzina dyniowatych jest bardzo szeroka. Poza tradycyjnymi dyniami zaliczamy do niej również ogórki oraz cukinie. Rodna ta pochodzi z Ameryki Południowej. Znalazła tam służący jej klimat. Jest ciepło, a dynie lubią się wygrzewać na grządce. To bardzo ciekawa i wdzięczna roślina. Polecam ją pod uprawę – rekomendowała Kamila Musiatowicz, ogrodnik.

Nie tylko miąższ

Dynia to nie tylko smaczny, pomarańczowy miąższ. Jej pestki są bogate w liczne pierwiastki. Wzmacniają odporność, a także wspomagają urodę. – Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Mają też duże ilości potasu, magnezu i cynku, które wspiera wygląd skóry i sprawiają, że włosy oraz paznokcie świetnie wyglądają. Co więcej, spożywanie pestek dyni wpływa również na przyspieszenie gojenia się ran – usłyszeliśmy w materiale reporterskim. 

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Pozyskiwanie pestek 

– Rolnicy mają specjalne maszyny. To taki rozłożysty kombajn, który nabija dynie na szpikulce. Następnie warzywo wciągane jest do środka maszyny, gdzie wybierane są same pestki. Z około jednego hektara uprawy dyni możemy pozyskać tonę pestek – mówił Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.

Nie wszystkie odmiany dyni nadają się jednak do spożycia. Część z nich to warzywa dekoracyjne. Zjedzenie ich nie powinno nam zaszkodzić, ale powinniśmy przygotować się na bardzo mdły smak. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 29.10.2021
Godzina emisji: 7.14

zch

Polecane