Najsłynniejsi Galowie, Asteriks i Obeliks obchodzą swoje 62. urodziny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najsłynniejsi Galowie, Asteriks i Obeliks obchodzą swoje 62. urodziny
Asteriks. Córka WercyngetoryksaFoto: mat prasowe

Tysiące miłośników niemalże w każdym pokoleniu i historie, które bawią przez lata. 62 lata temu ukazał się pierwszy komiks o przygodach Asteriksa i Obeliksa. Cykl stał się jedną z najsłynniejszych w Europie serii humorystycznych. Na czym polega jej fenomen? 

Perypetie mieszkańców starożytnej Galii znają dziś nie tylko fani komiksów. Asteriks, Obeliks, Panoramiks, Idefiks oraz mieszkańcy galijskiej wioski zadebiutowali na kartach rysowanych historii. W ciągu kolejnych lat stali się także bohaterami doskonale znanych seriali, bajek i gier. 


Posłuchaj

4:13
Asteriks i Obeliks kończą 62 lata (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przygody Asteriksa i Obeliksa

– Asteriks to prawdopodobnie najsłynniejsza w historii francuska seria komiksowa. Została stworzona przez René Goscinnego, pisarza polsko-żydowskiego pochodzenia. Rysunki stworzył Albert Uderzo  powiedział Maciej Belka, współtwórca festiwalu Komiksowa Warszawa.

– Seria komiksów powstała w 1959 roku. Pomimo śmierci obydwu twórców kontynuowana jest do dnia dzisiejszego. Łącznie opublikowano 38 tomów serii, których nakład wynosi ponad 370 milionów egzemplarzy. Historie Galów przełożono na 111 języków – dodał.

JAK powstał Asterix i Obelix? 💭 Od komiksu do Asterix i Obelix Misja Kleopatra / Inna Historia

Fenomen komiksu 

Asteriks nie od razu brylował jednak w zestawieniach sprzedaży. – W latach 60. zaczęto publikować roczne wydawnictwa poświęcone historii Galów i Rzymian. Pierwsze wydanie sprzedano w nakładzie około 6 tysięcy egzemplarzy. Dziewiąta seria trafiła już do ponad miliona nabywców. Komiks w swojej obecnej formie stał się popularny w Europie w czasach powojennych. Taki format opowiadania historii z powodzeniem zaczął rozwijać się po obu stronach żelaznej kurtyny – usłyszeliśmy w materiale reporterskim. 

– Francja, a nawet szerzej krąg frankofoński, pozostała do dnia dzisiejszego najważniejszym, najbardziej prężnym i najbardziej dynamicznym centrum tworzenia komiksów w Europie. Tym, co wyróżnia komiks francuski, ale i europejski, jest ich forma. Komiksy amerykańskie ukazywały się w postaci niewielkich zeszytów. Europejskie mają format dużych albumów, bardzo często opatrzonych sztywną, lakierowaną oprawką o niezwykłych środkach artystycznego przekazu – wyjaśnił profesor Arkadiusz Wagner z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

POTĘŻNA ANALIZA "ASTERIX I OBELIX MISJA KLEOPATRA" *niespodzianka dla widzów!* / Cezary Pazura

Życie codzienne Francuzów 

Nie tylko bogata oprawa i wartości artystyczne wpłynęły na popularność Asteriksa. Perypetie Galów korespondowały z życiem codziennym Francuzów.

– Początek serii zbiegł się w czasie z początkiem prezydentury Charles'a de Gaulle'a, który próbował odbudować mocarstwowe znaczenie Francji. Chciał też usamodzielnić kraj spod wpływów amerykańskich. W komiksie wszystkie inne nacje poza Galami są w pokazane w krzywym zwierciadle. Można wręcz powiedzieć, nie oglądamy innych narodowości, a przyglądamy się stereotypom na ich temat – zaznaczył Maciej Belka. – Głównymi czarnymi charakterami są oczywiście Rzymianie. Można dostrzec w nich współczesną Amerykę. Ich militaryzmowi i brutalności Galowie przeciwstawiają się niepoważnym podejściem do spraw oraz życiem zgodnie z naturą – powiedział. 

Na przestrzeni lat, Asteriks i Obeliks doczekali się także polskiego odpowiednika: Kajko i Kokosza. Seria zaczęła pojawiać się w latach 70. i, podobnie jak pierwowzór, pozostała w pamięci czytelników do dziś.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 29.10.2021
Godzina emisji: 6.48

zch

Polecane