Wyprawy i odkrycia. Sylwetki polskich podróżników na wystawie w Nieborowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyprawy i odkrycia. Sylwetki polskich podróżników na wystawie w Nieborowie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W Nieborowie trwa wystawa zatytułowana "W podróży". To opowieść o czasach, w których podróżnicy pokonywali niebywałe odległości, bez ułatwień i znajomości języków. Sylwetki polskich odkrywców oraz eksponaty związane z podróżowaniem można zobaczyć na wystawie, prowadzonej w Pałacu Radziwiłłów.

– Z racji ograniczonego miejsca ekspozycyjnego wybraliśmy tylko kilku podróżników, którzy zapisali się swoimi czynami na kartach historii. Nasza wystawa ma mówić o tym, że ludzie podróżowali zawsze. Zmieniały się tylko cele i środki transportu. Impuls do eksplorowania świata dały wielkie odkrycia geograficzne w epoce renesansu. To właśnie w tamtym momencie rozpoczyna się nasza opowieść – powiedziała Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Posłuchaj

12:23
Niebywałe podróże wielkich polskich odkrywców (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podróż ku historii

– Przemierzając wystawę, przesuwamy się przez kolejne epoki. Mówimy o wieku XVII i XVIII, w których ukształtował się inny typ podróży, ukierunkowany na zdobywanie informacji i wiedzy z zakresu polityki, gospodarki i kultury. Wielkie podróże były wtedy domeną europejskich klas panujących – powiedziała gość "Trójki przed południem".

– Podróże te były bardzo długo ustalane. Towarzyszyła im niebywała logistyka i kilkuletnie planowania. Młodzieniec, który musiał odbyć podróż, był do niej nie tylko przygotowywany przez wiele lat, ale miał też sztab ludzi i służbę, która pomagała mu zorganizować codzienne życie. Nie zmieniło się to do połowy XIX wieku. Dopiero wtedy wykształciła się turystyka, jaką znamy do dziś. Miało to związek z rozpowszechnieniem kolei żelaznej. Do tamtej pory grupy, które wyruszały w podróż, zabierały ze sobą zastawy, meble, dywany i obrazy. Wszystko po to, by móc komfortowo spędzać noce i funkcjonować podczas wyprawy – opowiadała kurator. 

Polscy podróżnicy 

– Nasza wystawa prezentuje ciekawe postaci, które ewidentnie wybijały się na tle swojej epoki. Charakteryzowały się niezwykłą otwartością umysłu i zmysłem poszukiwacza, odkrywcy i podróżnika. To wszystko przełożyło się na ich dzieła i dokonania – zaznaczyła. 

Wystawa to okazja do zapoznania się m.in. z postacią Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła zwanego "Sierotką" – jednego z pierwszych podróżników, którzy zawitali do Syrii, pierwszego Polaka, który wszedł na piramidę Cheopsa, Jana Potockiego  podróżnika, którego wyprawy miały charakter naukowy, krajoznawczy i etnograficzny oraz Wacława Rzewuskiego – odkrywcy, który zwiedził Syrię, Irak, Liban i Palestynę oraz pozyskał zaufanie i przyjaźń przywódców szczepów beduińskich.

Wystawa "W podróży" zakończy się 30 listopada wyjątkowym koncertem. – Jego oprawa zamyka się w inspiracjach zaczerpniętych z Hiszpanii, Portugalii i Meksyku. Podczas wydarzenia będziemy także mówić o tym, jak podróżowano i jak wyprawy wpłynęły na przenikanie się kultur – zaprosiła Monika Antczak.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Monika Antczak (kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii)
Data emisji: 25.10.2021
Godziny emisji: 11.17, 11.26

zch

Polecane