Grosik na szczęście. Gdzie trafia?
2021-10-25, 07:10 | aktualizacja 2021-10-25, 13:10
Sadzawki, fontanny, oczka wodne i studnie. To do nich wrzucamy grosik, gdy chcemy powrócić w odwiedzane miejsce. Co dalej dzieje się z pieniędzmi? Prezydent Torunia znalazł dla nich zastosowanie.
Każdego dnia ze słynnej fontanny di Trevi pracownicy rzymskiego zakładu komunalnego wyławiają około 3 tys. euro. Turyści wrzucają monety do wody na całym świecie. Zwyczaj ten ma przynieść im szczęście i sprawić, że będą mogli ponownie odwiedzić dane miejsce w przyszłości. Wiele takich punktów znajduje się również w Polsce. Jednym z nich jest Toruń.
Posłuchaj
Monety w Toruniu
Prezydent Torunia Michał Zaleski wpadł na pomysł, by wyławiany bilon wykorzystać w szczytnym celu. – Miasto odwiedza mnóstwo turystek i turystów, którzy chcą tutaj wracać. Przez naszą starówkę przepływa Struga Toruńska, która płynie aż do zamku krzyżackiego. To do niej trafiają monety wrzucane przez odwiedzających. Postanowiliśmy, że te pieniądze przekażemy Stowarzyszeniu Wędka, które podjęło się opieki nad dziećmi i młodzieżą – mówił Michał Zaleski.
Wielkie łowy
– Zorganizowaliśmy akcję wyławiania monet. We współpracy z toruńskimi wodociągami udało nam się wyłowić około 30 kg pieniędzy. Resztę pomagały wyłowić dzieci. Używały w tym celu wędek z magnesem – powiedziała Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.
– Zepsuła mi się wędka i nie mogłam już nią kręcić. Musiałam zwijać nitkę ręką. W dodatku magnes przyczepiał się do innych metalowych rzeczy. Było trudno, ale się udało – opowiadała jedna z uczestniczek zabawy.
Wędka
– Nie wiemy, ile dokładnie uda się wyłowić. Myślę, że to może być kwota od kilkuset do kilku tysięcy złotych – zaznaczyła Aleksandra Iżycka. Pieniądze zostaną przekazane Stowarzyszeniu Wędka. – Dziękujemy, że zaproszono nas do odbioru wyłowionych pieniędzy. Będziemy mogli przeznaczyć je na nasze działania, w tym na remont zakupionego przez nas autobusu. Pojazd wyjechał już na toruńskie osiedla. Chcemy jednak wyremontować jego wnętrze. Zrobimy siedziska i pufy, by dzieci mogły w nim leżeć, grać, bawić się, odrabiać lekcje i spożywać ciepłe posiłki – zaznaczył Wojciech Przybysz ze Stowarzyszenia Wędka.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Adriana Andrzejewska-Kuras (Polskie Radio PiK)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 6.49
zch