"Decyzje prawdopodobnie będą podejmowane lokalnie". Skurkiewicz o działaniach rządu w walce z pandemią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. W sobotę liczba zachorowań na COVID-19 przekroczyła barierę 6 tysięcy. Lekarze apelują do polityków o podjęcie stosownych decyzji, które mają pomóc w zahamowaniu przyrostu liczby zakażeń. W audycji "Śniadanie w Trójce" o czwartej fali pandemii w Polsce mówili: Piotr Zgorzelski (marszałek Senatu, PSL), Wojciech Skurkiewicz (senator PiS, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej), Andrzej Halicki (europoseł, KO) i Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy).

Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę, że "zaszczepienie nie daje stuprocentowej gwarancji, że ktoś nie zachoruje".

– To jest gwarancja, że przebieg choroby będzie mniej dolegliwy i nie będzie drastyczny – przyznał senator PiS. – Dzisiaj osoby, które chorują na COVID-19 to w 98 proc. są osoby, które nie są zaszczepione – dodał.

Zapytany o decyzje rządu w sprawie koronawirusa, minister w rządzie Mateusza Morawieckiego powiedział, że "prawdopodobnie takie decyzje zostaną podjęte wkrótce".

– Być może będą to bardzo uciążliwe decyzje, szczególnie w tych miejscach, gdzie jest największy poziom zakażeń. Takich decyzji nie można wykluczyć  podkreślił Wojciech Skurkiewicz. – Być może będą również podejmowane decyzje lokalnie, w stosunku do miejsc, mam na myśli powiaty, województwa, gdzie skala zakażeń jest największa  dodał.


Posłuchaj

50:16
Politycy o działaniach rządu w walce z czwartą falą pandemii koronawirusa w Polsce (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Senator PiS przypomniał, że największy poziom zakażeń dominuje w województwach: lubelskim, podlaskim, mazowieckim.

Piotr Zgorzelski powiedział, że "władza nie powinna rozgrywać tego politycznie". 

– Dane są brutalne i mówią, że wśród tych, którzy w ostatnim czasie zmarli na COVID-19, większość to osoby niezaszczepione  powiedział marszałek Senatu.

shutterstock koronawirus free 1200.jpg
Znów niepokojące dane dot. koronawirusa. Ponad 5,7 tys. nowych zakażeń

Przypomniał, że najwięcej osób zakażonych, to także osoby, które są niezaszczepione, a ci, którzy się zaszczepili i zachorowali, przechodzą tę chorobę łagodniej.

– To jest wezwanie do rządzących. My jako Koalicja Polska mówimy, że należy się szczepić, ponieważ jest to jedyna gwarancja bezpieczeństwa dla każdego z nas i dla tych, którzy są wokół nas  zaznaczył Piotr Zgorzelski.

Najczęściej czytane

szczepienia PAP 1200 (3).jpg
Od kiedy zapisy na trzecią dawkę szczepionki? Minister zdrowia podał datę

Andrzej Halicki zapowiedział w "Śniadaniu w Trójce", że Koalicja Obywatelska poprze działania rządu, związane z walką z koronawirusem w czasie czwartej fali pandemii, ale "jeżeli będą logiczne i będą wpisane w pełną strategię działania".

 W niektórych krajach poziom wyszczepienia przewyższył 90 proc.  zakomunikował europoseł KO.  Jesteśmy na 24. miejscu, jeżeli chodzi o przyjęcie dwóch dawek szczepionki. To jest niecałe 52 proc. Jesteśmy oczko wyżej, jeżeli chodzi o przyjęcie pierwszej dawki  dodał.

Najczęściej czytane

Zdaniem Andrzeja Halickiego "w tym zakresie nie jesteśmy skuteczni". Europoseł KO uważa także, że rząd nie zrobił wszystkiego, co trzeba w walce z pandemią.

 Przypominam, że I kwartał, to było oddanie lekką ręką 15 mln szczepionek Pfizer i Moderna, rozpisanych na trzy kwartały, tylko dlatego, że były droższe i mieliśmy czekać na AstraZenekę  stwierdził Andrzej Halicki. Dodał, że "nie było kampanii proszczepionkowej".

Zaznaczył, że w Polsce do tej pory jeszcze ani razu nie pokazał paszportu covidowego.

Paweł Szrot podkreślił, że "pan prezydent się zaszczepił" i apeluje do wszystkich, u których nie ma przeciwwskazań, o dokonanie tego samego.

 Pan prezydent uważa, że zaszczepienie się powinno być  dobrowolną sprawą wszystkich Polaków i apeluje do ich odpowiedzialności  powiedział szef gabinetu prezydenta.

Paweł Szrot poinformował, że prezydent Andrzej Duda, tak samo, jak w poprzednich falach pandemii koronawirusa w Polsce będzie ściśle z rządem współpracował.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Piotr Zgorzelski (PSL), Wojciech Skurkiewicz (PiS), Andrzej Halicki (KO) i Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 23.10.2021
Godzina emisji: 09.08

bf/kr

Polecane