Kierowcy i piesi na drodze muszą uważać tak samo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kierowcy i piesi na drodze muszą uważać tak samo
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/0simon0

Policjanci wydziałów ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne o nazwie "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Miały one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a więc tych grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

– Średnio w co czwartym zdarzeniu drogowym bierze udział pieszy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, jakie ma on szanse w przypadku spotkania z samochodem, to skutek łatwo sobie wyobrazić: często są to bardzo ciężkie obrażenia bądź śmierć – mówi młodszy inspektor Mariusz Szajba, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Lublinie.


motocykl
Jazda na dwóch kółkach - czy jest bezpieczniej?

Posłuchaj

4:06
Akcja policji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
+
Dodaj do playlisty
+

– Celem prowadzonych dzisiaj działań jest ochrona pieszych i rowerzystów, a więc tych uczestników ruchu drogowego, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu. Mamy wzmożone kontrole w okolicach przejść dla pieszych, skrzyżowań, odcinków dróg, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych – wyjaśnia sierżant Wioletta Strzałkowska z Wydziału Ruchu Drogowego.

– Pamiętajmy o tym, że przepisy, które weszły w życie czerwcu tego roku, obligują kierowców do przepuszczenia pieszego, który zbliża się do przejścia dla pieszych. Natomiast piesi, wchodząc na przejście, muszą pamiętać o tym, żeby nie korzystać z telefonów komórkowych, aby nie przejeżdżać przez przejście na rowerze czy hulajnodze, a także dokładnie się rozglądać, czy nie nadjeżdża żaden pojazd – przypomina komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej w Lublinie.

– Ostatnie zmiany w prawie dały duże przywileje pieszym. Ale muszą oni zdawać sobie sprawę, że nie warto ryzykować i wchodzić na jezdnię bez rozejrzenia się, bo za dużo jest do stracenia – wskazuje młodszy inspektor Mariusz Szajba. – Po prostu logika i zdrowy rozsądek – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska (Radio Lublin)
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 17.41

pr


Polecane